Hayvanlar yerli takip sistemi ile izlenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle kurulan Bilişim Vadisi'nde çalışmalarını sürdüren Ortem firması tarafından "İnternetin İnekleri" Projesi kapsamında geliştirilen çiple, hayvancılık sisteminde kayıt dışı işlemlerin önüne geçilmesi, hayvanın sağlık durumunun takip edilmesi ile kaybolma ve çalınma riskinin azaltılması hedefleniyor.

Hayvanlar yerli takip sistemi ile izlenecek

Ortem Genel Müdürü Ömer Şahin Karaman, telemetri ve takip teknolojileri, otomotiv elektroniği, veri  madenciliği ve büyük veri alanlarında çalışmalar yaptıklarını belirterek, Ortem  ve Mahrek Teknolojinin, United Group AŞ'nin yüzde 100 yerli ve milli sermayeyle  kurulmuş iştirakleri olduğunu, Ar-Ge ve buna dayalı üretimler yaptıklarını  bildirdi.

Ülke ekonomisine katma değer sağlayan başarılı girişimci firmalar  Ortem ve Mahrek Teknolojinin "İnternetin İnekleri" Projesini yürüttüğünü kaydeden  Karaman, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın geçen hafta Bilişim Vadisi'ni ziyaret ettiğini, kendisine bu çalışmaları anlatma fırsatı bulduklarını  dile getirdi.

"Seri üretime 2020 yılı içerisinde geçmeyi planlıyoruz"

Projeyle ilgili 4 senedir çalışmalar yaptıklarını aktaran Karaman,  şunları söyledi:

"Nihai ürünleştirme bölümüne geçtik. Son 6 aydır da Tarım Bakanlığının  bize atadığı Kocaeli'deki bir çiftlikte konseptin doğrulama kısmındayız.  Hayvanlara taktığımız küpeyle hayvanların nerede olduğunu inceliyoruz. Konum  bilgisi, üzerindeki kızgınlık bilgisi, sağlık bilgisi, hayvan kesime gitmiş mi,  canlı mı, ölü mü gibi bilgileri toplayıp hayvanların tohumlama verimliliğini  hesaplıyoruz. Devletimizin verdiği teşvikler var. Bu teşviklerde kayıp kaçak  oranları var. Birinci önceliğimiz bu oranları yükseltmek, yani kaybı azaltmak,  verimi artırmak. İkincisi hayvanların tohumlama verimliliği dediğimiz döllenme  verimliliğinin artırılmasını öngörüyoruz. Zaten çalışmamızda da yüksek oranda  verimlilik var. Devamında da kaçak hayvanlar var. Özellikle sınır bölgelerinde  sınırdan dışarı çıkan hayvanlar var. Bunların geri gelmesinde sıkıntı oluyor.  Bunların engellemesi durumu var. Sayısal bir parametre vermem şu an için doğru  değil ama iyi, verimli bir çalışma oluyor."

Karaman, bu alanda pasif çipler bulunduğunu belirterek, "Bizimkiler  aktif çip. Yani geliştirdiğimiz sistem üzerinde haberleşme dar bant yani Narrow  Band teknolojisi aktif çipler var. Eski teknolojide sadece hayvanın kimliği ve  kime ait olduğu biliniyordu. Bizim geliştirdiğimiz sistemle hayvan kaç yaşında,  en son ne zaman doğum yaptı ya da tahmini ne zaman kızgınlık evresine girecek.  Bunları tahminleyebiliyorsunuz. Dünya için yeni bir teknoloji diyebiliriz.  Dünyada da araştırmaları devam eden bir proje. Türkiye'de aktif çip uygulaması  yok. Çin'de benzer uygulamaları var. Seri üretime 2020 yılı içerisinde geçmeyi  planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Karantina tedbirini erkenden aldırabiliyoruz"

GSM'nin çekmediği noktalarda cihazın topladığı verileri saklayarak  yerel çiftçiye bilgi verebileceğini aktaran Karaman, GSM çektiği anda bilgileri  GSM'ye aktararak bilgi kaybını engellediğini, bu sayede verimliliği maksimum  seviyede tutabildiklerini belirtti.

Proje lansmanının, 9 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek olan IoT  Eurasia Konferansı'nda gerçekleştirileceğini vurgulayan Karaman, şunları  kaydetti:

"İnternetin İnekleri Projesine ilgi hayli büyük. Geliştirdiğimiz  sistem üzerinde haberleşme dar bant yani Narrow Band haberleşme üzerinden  gerçekleşmekte olup, elektronik küpe üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla  muhtelif bilgiler toplanmaktadır. Toplanan bu bilgiler IoT platformumuzda makine  öğrenmesi ile değerlendirilip hayvanların hastalık ve kızgınlık tahminleri  yapılabilmektedir. Hayvan üzerinden okuduğumuz verilerle hayvanın kızgınlık  dönemi, sağlık durumundan hayvanın hastalandığını ya da hastalanacağını  kestirebiliyoruz. Diyelim ki bir salgın çıktı, salgının ilk çıktığı noktayı biz  küpeler üzerinden tespit ederek, salgın daha belli bir kısımdayken karantina  tedbirini erkenden aldırabiliyoruz."

Karaman, çipin ayrıca hayvan sevkiyatlarında yaşanan operasyonel  yüklerin azaltılmasında da büyük bir fonksiyonu olmasını beklediklerini  aktararak, projeye sadece Türkiye'nin yanı sıra global pazarlardan da talep  bulunduğunu, 2020 yılında bu talepleri de karşılamayı planladıklarını sözlerine  ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!