Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hayvan hırsızlığına cipli takip

Bursa'da son aylarda artan hırsızlık olaylarının önlenmesi için, küçükbaş hayvanların çipler yardımıyla uydudan takip edileceği öğrenildi.

Hayvan hırsızlığına cipli takip

Bursa İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BKKYB), kırsal kesimde artış gösteren küçükbaş hayvan hırsızlıklarını önlemek için harekete geçti. Birlik Başkanı Yıldırım Oran, Bursa Valiliğinin yönlendirmesi ile Bursa Jandarma Alay Komutanlığı yetkilileri ile toplantı yaptı. Toplantıda hayvan hırsızlıklarının önlenebilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.
Toplantı sonrasında açıklama yapan BKKYB Başkanı Yıldırım Oran, son bir yıl içinde et ve buna bağlı olarak canlı hayvan fiyatlarının yükseldiğini, bu nedenle kırsal kesimde hayvan hırsızlıklarının arttığını belirterek, "Son aylarda üreticilerimizden bu yönde şikayetler almaya başladık. Soruna çözüm için Bursa Valiliğine başvurduk. Valiliğin önerisi ile de Bursa Jandarma Alay Komutanlığı yetkilileri ile toplantı yaparak sorunu masaya yatırdık" dedi.

ÇİPLİ TAKİP
Oran, toplantıda hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi için jandarma yetkilileri ile birlikte Bursa'daki küçükbaş hayvan envanterinin çıkarılacağını söyledi. Daha sonra hırsızlıklara karşı üreticilerin bilinçlendirileceğini belirten Oran, "Küçükbaş hayvanlar sürekli arazide dolaştığı için sigortalanamıyor. Bunun yanı sıra üreticilerimiz ekonomik açıdan da güçlü değil. Kullanılan ağıllar da çok iptidai ve güvensiz" dedi.
Jandarma Komutanlığının tavsiyesi doğrultusunda öncelikle Bursa'daki hayvan yetiştiricilerinin ne kadar canlı hayvanı olduğuna dair bir envanter hazırlanacağını kaydeden Oran, "Sonra da üreticilerimiz ve jandarma yetkilerinin katılacağı bir dizi toplantı yapılacak. Bu toplantılarda hayvan üreticilerimiz hırsızlıkla mücadele konusunda bilgilendirilecek" diye konuştu.
Oran, son olarak ağıllara elektronik kamera ve alarm sistemi kurulacağını ve sürüdeki kimi hayvanların elektronik çipler takılarak uydudan takip edileceğini ifade etti. Oran böylece Bursa'daki hayvan hırsızlıklarının çok aza ineceğini düşündüklerini de belirtti.

DESTEK İSTEDİ
Yıldırım Oran, açıklamasının sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bursa milletvekillerinden de yapılması gerekli yasal değişiklikler için destek istedi. Hayvan hırsızlıkları ile ilgili cezaların caydırıcı olmadığına vurgu yapan Oran, "Bu konuda acil yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Ayrıca küçükbaş hayvanların da hırsızlığa karşı sigortalanması yönünde de yasal değişiklikler gereklidir" ifadelerini kullandı.
BKKYB Başkanı Yıldırım Oran ayrıca hayvan hırsızlığına karşı güneş enerjisi ile çalışan güvenlik kameraları ve uyarı sensörlerini ağıllarına koymak isteyen üreteciler için de destek isteyerek, "Alınan malzemelerin bedellerinin tamamının devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Hayvancılığın gelişmesi için çok gerekli olan bu uygulamaların yüksek bedellerinin hiç olmazsa bir kısmının hibe, diğer kısmının da uygun kredilerle üreticilerimize verilmesi çok önemli" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!