Hayırseveri dolandıran vakıf!

Prof. Dr. Engin Eker Alzheimer Vakfı yöneticileri hakkında, hastane yapılması şartıyla bağışlanan araziyi sattıkları gerekçesiyle 7 yıl hapis istemiyle dava açıldı...

Hayırseveri dolandıran vakıf!

Halası ve annesi Alzheimer hastası olan İstanbullu hayırsever Binnur Çiğdem Tolungüç, 2013 yılı sonuna kadar 50 yataklı bir bakımevi yapılması ve annesi Güler Kısmet'in adının verilmesi şartıyla 6 bin 400 metrekarelik arazisini 2007'de Alzheimer Vakfı'na devretti. Ancak aradan geçen zamana rağmen bir işlem yapılmadığını ve 2011'de tapu kayıtlarında arazisinin 260 bin TL'ye Hüseyin T.'ye satıldığını öğrenen hayırsever dava açtı. Mahkeme, arazinin Tolungüç'e iadesine karar verdi. Vakıf Başkanı Prof. Dr. Engin Eker ile o dönemki yöneticiler Mesut Ilgım ve Mine Varlı, savunmalarında aradan uzun zaman geçtiği için arsa üzerinde bulunan 'bağış şartı'nı unuttuklarını belirtti. Arsa bedelinin Hüseyin T.'ye ödenerek geri alındığını ve şikâyetçiye iade edildiğini kaydeden yöneticiler, "Yapılan yanlışlıktan dönülmüştür" diyerek takipsizlik kararı verilmesini istedi.
GÜVENLİK ŞİRKETİ

Savcılık takipsizlik kararı verdi. Ancak Tolungüç, bu karara itiraz etti. İtirazı inceleyen ağır ceza mahkemesi, 20 Eylül 2012 günü kararın kaldırılması ve kamu davası açılmasına karar verdi. Verilen karar doğrultusunda savcılık Prof. Dr. Engin Eker, Mesut Ilgım, Mine Varlı ile arsayı satın alan Hüseyin T. hakkında 'kamu kurum ve kuruluşları, vakıf, dernek vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!