Haydarpaşa Garı'nda ikinci etap çalışmalarına başlandı

İstanbul'un simge yapılarından tarihi Haydarpaşa Garı'nda 2010 yılında çıkan yangının ardından 3 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarında, ikinci etap işlemlere başlandı. Bu çalışmayla gar binası, büro hizmetleri olarak kullanılan bölümler, ahşap işleri onarılacak, sonradan olan eklentiler kaldırılacak, bina içi onarım, elektrik, ısıtma ve su tesisatları yapılacak

Haydarpaşa Garı'nda ikinci etap çalışmalarına başlandı

İstanbul'da birçok insanın "umut durağı" olan, filmlere ev sahipliği yapan tarihi  Haydarpaşa Garı, 8 yıl önce 3. ve çatı katlarında çıkan yangında hasar gördü.

2015 yılında tadilatına başlanan Haydarpaşa Garı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet  Demiryolları tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan proje  doğrultusunda başlatılan iki aşamalı çalışmayla tarihi dokusuna uygun şekilde  hassasiyetle restore ediliyor.

Restorasyon çalışmalarıyla yangının izleri silinirken, yıl sonunda  yolcu hizmetlerinin tüm bölümlerinin hızlı tren seferleriyle açılması  planlanıyor.

Tren garı binasının ilk etap çalışmaları kapsamında, bekleme salonu ve  yıpranan dış cephe taşları onarıldı.

Ekipler daha sonra ikinci aşama çalışmalarına başladı. Bu çalışmayla  gar binası, büro hizmetleri olarak kullanılan bölümler, ahşap işleri onarılacak,  sonradan olan eklentiler kaldırılacak, bina içi onarım, elektrik, ısıtma ve su  tesisatları yapılacak.

İkinci etap çalışmalarının 2019 yılının Şubat ayında tamamlanması öngörülüyor.

Garın nostaljisine renk katan vitrayların bakımı gar yerleşkesinde  kurulan atölyede özel yöntemlerle yapılıyor. Ayrıca, restorasyon çalışmalarının  yanı sıra gardaki raylar da yenileniyor.

Tarihi garda 2010'da çıkan yangın yaklaşık 2,5 saat süren müdahale  sonucu tamamen söndürülebilmişti.

Haydarpaşa Gar'ı 1908 yılında İstanbul-Bağdat demiryolu hattının  başlangıç istasyonu olarak inşa edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!