Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hayat onların yüzüne güldü

ANTALYA'da, aynı kadavradan organ nakli olduktan sonra tanışıp evlenen Gülcan- Rafet Kartal çifti, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hayat onların yüzüne güldü

 

2006 yılının mart ayında Alanya'da geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Meryem Er'in organları, yakınları tarafından bağışlandı. Meryem Er'in organlarının uyum sağladığı Fethiyeli 38 yaşındaki Rafet Kartal ile Konyalı 34 yaşındaki Gülcan Barış, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne çağrıldı. Aynı gün yeni organlarına kavuşmak için merkeze gelen Kartal ile Barış'a organ nakli yapıldı.

Pankreas nakledilen Rafet Kartal ile böbrek nakli yapılan Gülcan Barış, hasta yoğunluğundan dolayı aynı odaya yatırıldı. Tedavi gördükleri hastane odasında başlayan arkadaşlıklarını ilerleten Kartal ve Barış, önce nişanlandı, 11 Aralık 2009 tarihinde de evlendi. Kartal çifti, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi oldu. Önceki gün dünyaya gelen bebeğe, Muhammet Eren Kartal adı verildi.

Organ nakli sonrasında her ikisinin de sağlıklı bireyler olarak yaşamlarını sürdürdüğünü aktaran turizmci Rafet Kartal, "İlerleyen günlerde evlat sahibi olmak istedik. Organ nakli merkezi doktorlarıyla görüştük, 'Çocuk sahibi olabilir miyiz' diye sorduk. Hiçbir sakıncası olmadığını söylediler" dedi.

Ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münire Erman Akar ile görüştüklerini aktaran Rafet Kartal, "Prof. Dr. Münire Erman Akar hocamız, 'Nakil ekibi tarafından riskli görülmediği takdirde çocuk sahibi olabilirsiniz' dedi. Eşim ve ben bu kararı sevinçle karşıladık. Sabırla çıktığımız yolda mutlu sona ulaştık. Şimdi 1 günlük olan yavrumuz Muhammet Eren Kartal, mutluluğumuzu taçlandırdı" diye konuştu.

'YA BİSMİLLAH' DEYİP YOLA ÇIKSINLAR

Gülcan Kartal ise "Evliliğimizin meyvesi olsun istedik. Münire hocamızın kontrolünde gerekli tedavi uygulandı. Allah bize bu mutluluğu yaşattı. Herkesin yaşamasını isterim. Diğer nakillilere de tavsiye ediyorum, korkmasınlar, tedavilerine baksınlar. Anne olmak bir kadının fıtratında var. Nakilli kadın arkadaşlarımıza Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ni öneriyorum. Münire hocamızı tavsiye ediyorum. 'Ya Bismillah' deyip yola çıksınlar" diye konuştu.

NAKİLDEN 1 YIL SONRA HAMİLE KALABİLİR

Prof. Dr. Münire Erman Akar, nakil yapılan bir kadının, risk görülmediği takdirde nakilden en az 1 yıl sonra hamile kalabileceğini belirtti. Prof. Dr. Akar, "Kadın hastalıkları ve doğum konusunda deneyimli ekiplerce uygulandığı takdirde nakil yapılan kadının çocuk sahibi olması mümkün" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!