Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, "Bursa'yı o tarihi güzelliklerini coğrafi güzelliklerini koruyarak birinci anlamda yaşanabilir yollarıyla, otoparklarıyla, yeşil alanlarıyla, spor merkezleriyle yaşanabilir bir kent olarak görmek istiyoruz. 50-100 yılı planlanmış toplu taşıma araçlarıyla çok güzel bir şehir hayal ediyoruz" dedi.

Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER

Mesut DEMİR-E.Pınar TURAN/BURSADABUGUN.COM

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Zeno Medya Genel Yayın Yönetmeni Necati Kartal ile Bursada Bugün Genel Yayın Müdürü Barbaros Koçanalı'yı ziyaret etti. Ziyaret sonrası Bursada Bugün BTV stüdyosuna konuk olan Öztürk, çarpıcı açıklamalar yaptı.


"100 YILI PLANLANMIŞ BİR BURSA GELİYOR"
Türkiye'nin uzun yıllardır günlük, haftalık, en fazla altı aylık programlarla yönetildiğini hatırlatan Öztürk, "Ak Parti iktidarıyla birlikte bir ülke hedef bazlı bir strateji belirledi. Uzun yılları kapsayan bir hedef konuldu. Sonuçta 50 yıllık, 100 yıllık hedefler koymazsanız dünyayla rekabet edemezsiniz. Hem teknolojinizi hem şehirlerinizi buna göre planlayamazsınız. Planlama yapmazsanız da maalesef çarpık kentleşme gibi, teknoloji gibi alanlarda geri kalırsınız. Biz Bursa'yı şöyle düşünüyoruz, Bursa güzel bir şehir, tarihi bir şehir, geçmişe yönelik çok büyük derinlikleri olan bir şehir, aynı zamanda sanayisi var, tarımı var, turizm alanında çok güzel potansiyeli var. Bursa'yı o tarihi güzelliklerini coğrafi güzelliklerini koruyarak birinci anlamda yaşanabilir yollarıyla, otoparklarıyla, yeşil alanlarıyla, spor merkezleriyle yaşanabilir bir kent olarak görmek istiyoruz. 50-100 yılı planlanmış toplu taşıma araçlarıyla çok güzel bir şehir hayal ediyoruz" dedi.

"SAVUNMA SANAYİNDE BURSA YER ALACAK"
Tekstil, makine ve otomotivin Bursa'nın ana sektörleri olduğuna dikkat çeken Milletvekili Öztürk, "Bursa'da çok güzel firmalarımız var, büyük firmalarımız var, yetişmiş elemanımız var, alt yapımız var. Dolayısıyla biz Bursa'yı bu savunma sanayine yönlendirebiliriz. Nitekim onun çalışmalarını yapıyoruz. Savunma sanayi çok farklı alanlarda yan ürünlere ihtiyacımız var. Bir bakıyorsunuz uçakla ilgili koltuk ihtiyacı var, saç işlemeye ihtiyaç var. Bursa'da var. Biz Bursa'nın bu savunma sanayini burada kullanabiliriz. Biz artık helikopterimizden bahsediyoruz kendi tankımızı yapmaktan bahsediyoruz. Biz kendi savaş gemimizi yapmaktan bahsediyoruz. Bunlar 10 yıl öncesinde Türkiye'nin gündeminde değildi. Ak Parti iktidarıyla birlikte gündeme geldi. Ama biz biliyoruz ki dünyada savuma sanayine aktarılan kaynaklar çok yüksek bizim hem teknolojiye sahip olmamız lazım, hem de dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Savunma sanayinde Bursa yer alacaktır ama daha fazla yer alması lazım. Bizde milletvekilleri olarak bu sektördeki bütün alanlarda denizde havada karada bütün alanlardaki savunma sanayinde Bursa sanayicisini buluşturup onlara yol göstermemiz gerekiyor" diye konuştu.

"İNTERNET MEDYACILIĞININ HUKUKİ ALT YAPISINI HAZIR OLMALI"
Kendisinin Bilim Sanayi Teknoloji Komisyonu üyesi olduğunu hatırlatan Mustafa Öztürk, "Bu sektörü çok iyi biliyorum, gelişmeleri de biliyorum. Aslında baktığınızda 2003 yılından önce Türkiye'de geniş bant internet yoktu. Dünya çok ileri gittiği halde bunun iki yolu var birincisi iletişim altyapısını çok iyi yapmak zorundayız. Bununla ilgili adımlar var, ama ben bu adımları yeterli görmüyorum. Bizim çok kısa sürede hem fabrikalara, hem sanayi bölgelerine, hem de evlere veya sokaklara fiber optik kabloyu çok hızlı bir şekilde götürmemiz lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor, benim zamanımda da yapıldı, ama daha hızlı yapmak zorundayız. Bu ne olacak bizim geniş bant dediğimiz iletişim ortamına sahip olmamızı sağlayacak, oradan istediğiniz görüntüyü bilgiyi iletebilirsiniz. İkincisi bizim içerikle ilgili çalışmalar yapmak zorundayız. Üçüncüsü bunun hukuki alt yapısını ortaya koymamız lazım. Yani internet medyacılığının hukuki altyapısını ortaya koymamız buradaki standartları oluşturmamız lazım, bunun önünü açmamız lazım. Artık internet medyacılığı öyle enteresan bir hale geldi ki, basılı ve görsel medyadan çok daha fazla izleniyor. Anlık değişimleri ulaştırabiliyorsunuz. 3G ile dünyanın bir ucundan anında haber gönderebiliyorsunuz. Haberin değeri artıyor çünkü hızlı iletiyorsunuz.  Kim daha hızlı hareket ettiyse o daha fazla takip ediliyor. Daha fazla reklam paydasından pay alıyor. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde internet medyası veya internet televizyonculuğu çok daha yaygınlaşacak.  Önümüzdeki dönemde cep telefonlarımıza gelecek biz cep telefonlarında televizyon seyredeceğiz, görsel olarak haberleri izleyebileceğiz. Belki hepimiz abone olacağız. Dolayısıyla bu sahada ciddi imkân var. Bursada Bugün'de bu anlamda ciddi yatırımlar yapıyor, tebrik ediyorum. Bu sahayı iyi değerlendirmelerini istiyorum" diye konuştu.

ULAŞIM SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?
Halkın görüşlerinin partisi ve milletvekilleri için değerli olduğunun altını çizen Öztürk, "Çünkü biz halk için siyaset yapıyoruz. Bursa'nın önemli problemlerinden birisi ulaşımdır bu doğrudur. Ulaşım sorununun çözüleceği birkaç tane şey vardır birincisi planlamadan geçer ikincisi toplu taşıma araçlarından geçer.  Yani bu planlama hem ulaşım planlamasını kast ediyorum, hem bunu sağlayacak imar planlamasından bahsediyorum. Siz bunları yaparsanız bize neye ihtiyacımız var yatay - dikey yola ihtiyacımız var. Bununla ilgili çalışmaları başlatırsanız kamulaştırmaları yaparsanız. Bu sorunun kısa sürede çözüleceğine inanıyorum.  Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor ama ben şahsen bunları yeterli bulmuyorum. Daha fazla olması lazımdır. İkincisi de toplu ulaşım araçları kaynakların etkin kullanımı için önemli. Bunun için metro yaparsınız, hafif raylı sistemi yaparsınız, otobüsleri arttırışınız, metrobüs haline getirirsiniz. Bunların hepsi ulaşım sorununun çözümü için gerekli. İkincisi bir şehri siz dağıtmazsanız yani hem sosyal alanları hem kamu kuruluşlarını bir noktaya taşırsanız siz ulaşımı çözemezsiniz. Dolayısıyla şehri dağıtmanız lazım vatandaş nilüferden merkeze gelmemeli yıldırımdan merkeze gelmemeli bulunduğu ortamda ihtiyaçlarını giderebilmelidir. Bizim bir an önce bu ulaşım planlarını hayata geçirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR İHTİYAÇTIR"
"Bizim insanımız daha güvenli daha huzurlu yaşamaya layık" diyen Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Sokağa çıktığınız zaman kaldırımdan mı yürüyoruz, caddeden mi? telaşına kapılmamamız lazım. Rahat yürümeniz lazım. Kentsel dönüşüm bir ihtiyaçtır. Burada olay ne bunu tek başına belediyeler yapamaz. Tek başına hükümette yapamaz. O zaman ne yapacağız? Odalarla, belediyelerle, hükümet, sivil toplum örgütleri, özel sektör hep beraber iş birliği yaparak ortak bir akılla gerçekleştireceğiz. Nasıl olmazları değil nasıl daha güzel olabiliri konuşmamız lazım. Bir Türkiye'de çarpık kentleşmeyle yaşayamayız dolayısıyla burada hem fikiriz dolayısıyla bu planları yapmamız lazım. Bir şehri planlarken oranın tarihi coğrafi yapısıyla ilgili şekillenmiştir. Bir bölgeye bakarsınız talep vardır daha az katlı yaparsınız oranın özelliklerine göre şehir böyle planlanır. Tarihi yapısıyla, coğrafi yapısıyla tarım alanlarıyla, trafik sorunlarıyla hepsiyle planlarsınız. Dolayısıyla böyle bakarsak sorunları çözebiliriz."

"DOĞANBEY TOKİ'DEN DERS ÇIKARILMALI"
Doğanbey'den ders çıkararak geleceğin şekillendirmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, "Burada yaptığımız eksiklikler varsa, bu yapıya göre daha iyi diyebiliriz. Tarihi yapıya zarar verdi de diyebiliriz. Ama onun öncesinde orada başka binalarda var, bunların hepsini tartışabiliriz. Ben tekrar söylüyorum mükemmeliyetin sınırı yoktur. Daha ileriye gitmenin sınırı yoktur. Biz daha ileriye gitmek için geçmişten ders alarak daha güzelini şekillendirelim. Eğer orada binalar arasında yeterli uzaklık yoksa yüksekliği ona göre ayarlamadıysak otopark sorununu çözemediysek tarihi alanına zarar verdiysek bunu başka bir yerde yapmayalım. Doğanbey o bölgede gerçekten çok kötü bir manzara vardı. Terk edilmiş evler vardı. Bunların toparlanması belirli bir noktaya çıkarılması iyi bir proje mantıklı bir şey ama çıkan sonucu tekrar değerlendirip orada yaptığımız hataları başka yerde yapmamamız lazım" dedi.

"DÜNYA ARTIK BARIŞI İSTİYOR"
Avrupa'da 2012'nin krizlerle geçtiğine işaret eden Öztürk, hala finans sorunlarının aşılamadığını, tekrar yönetim krizleri yaşadıklarını ve hala bu krizlerin devam ettiğini söyledi. Avrupa'da 2013'de de bu krizin devam edeceğinin düşünüldüğü dile getiren Öztürk, "Ama Türkiye 2012'yi bütün bu krizlere rağmen ekonomik makro göstergelerde aldığı yapısal tedbirlerle çok güzel geçirdi. İnanıyorum ki 2013'de de bu tedbirler devam edecek biz büyümeye devam edeceğiz. 2013 yılı Türkiye açısından da iyi olacaktır diye temenni ediyorum. Bunun içinde çaba sarf ediyoruz. Önemli olaylara baktığımızda ben Türkiye'de önemli olaylardan bir tanesi eğitim reformdur.2012'nin en önemli olaylarından bir tanesi çok önemsiyorum onu dünya için baktığımızda Filistin'in birleşmiş milletlerde gözlemci statüsünde devlet olarak tanımlanması çok önemlidir. Türkiye'nin buradaki başarısı çok önemlidir. Dünya artık barışı istiyor. Dünya devletleri artık belirli ülkeler tarafından sömürülmek istenmiyor. İş birliğinden yana savaş istemiyor demokrasi istiyor barış istiyor özgürlükleri istiyor. Bizim ilimizde ki en önemli olaylardan biriside hızlı trenin Bursa'ya gelmesidir. İnşallah önümüzdeki dönem 2013 hayırlı geçer. Ben ilimize, ülkemize ve dünyamıza güzellikler getirmesini barış getirmesini istiyorum" diye konuştu.
 

Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER Hayal edemeyeceğiniz bir Bursa geliyor - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!