Hawaii'de 6,9 büyüklüğünde deprem

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı'nın faaliyete geçerek lav ve duman püskürtmesinin ardından bölgeden binlerce kişi tahliye edilirken ada 6,9 büyüklüğünde depremle sarsıldı.

Hawaii'de 6,9 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Leilani Estates adı verilen bölgenin 16 kilometre güneybatısı olan depremin, yerin 5 kilometre altında gerçekleştiğini duyurdu.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi Direktörü Chip McCreery, dün yerel saatle 22.30 sularında meydana gelen depremin, adada 1975'te gerçekleşen 7,5  büyüklüğündeki sarsıntının ardından kaydedilen en büyük deprem olduğuna dikkati  çekti.

1983 ve 2006 yıllarında da ada, 6,7 büyüklüğünde depremlerle  sarsılmıştı.

Yanardağın faaliyete geçmesinde, önceki günlerde Puna bölgesinde  meydana gelen ve büyüklüğü 2 ile 5 arasında değişen çok sayıda depremin etkili  olduğu sanılıyor.

Evlerini terk etmek zorunda kalanlar, güvenli bölgede oluşturulan iki  sığınağa yerleştiriliyor.

İnsansız hava aracıyla çekilen görüntülerde, Leilani Estates'de bir  yolda oluşan çatlaktan lav püskürdüğü ve yakınlardaki ormanlık alandan aktığı  görülüyor.

Çatlaklardan püsküren lavların 46 metre yüksekliğe kadar çıktığı  belirlendi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu,  bölgedeki alarm seviyesini en üst  düzeye çıkarmış, turistlere hızla bölgeden ayrılmaları uyarısı yapılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!