Hatice Ana da desteklerdi

Bingöl'de canlı bomba üzerine atlayarak şehit olan Hatice Belgin'in eşi Kadri Belgin, "Hatice de olsa süreci desteklerdi" derken, Hantepe baskınında şehit düşen Hakan Yutkun'un babası ise, "Bizi üzmeyecek görüşmeleri destekliyoruz" açıklaması yaptı.

Hatice Ana da desteklerdi


İMRALI İLE BAŞLAYAN DİYALOG SÜRECİ ŞEHİT YAKINLARINI DA HEYECANLANDIRDI

Türkiye'nin yakından tanıdığı sivil ve asker iki şehit ailesinden İmralı'da ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezasını çeken Öcalan ile PKK'nın silah bırakması konusunda MİT'in koordinasyonunda yürütülen görüşmelere destek geldi.

Başkası aynı acıyı yaşamasın

Dört çocuk annesi 36 yaşındaki Belgin, 29 Ekim 2011'de Kurban Bayramı'nda çocukları Hazal (8), Ceylan (14) ve Veysel'i (11) alarak Bingöl'ün Genç Caddesi'nde alışverişe çıktı.

Hatice Belgin'in yolu, çarşıyı kana bulayarak ses getirecek eylem yapma peşinde olan PKK'lı canlı bomba ile kesişti. Tereddüt etmeden canlı bombanın üzerine atlayan Hatice Belgin, patlamada yaşamını yitirdi. Saldırıda ağır yaralanan oğlu Veysel de, annesinden iki ay sonra yaşam savaşını kaybetti. Eşini ve evladını kaybeden baba Kadri Belgin, ailesini dağıtan acıya karşın, başka aileler de parçalanmasın diye PKK'nın silah bıraktırma görüşmelerine desteğini açıkladı. Kadri Belgin, şunları söyledi: "Eğer bu kan duracaksa, biz de destek veririz. Eğer kan duracaksa bu görüşmeler yapılsın, desteğim var. Hatice de hayatta olsa, askerlerimiz ve dağdaki çocuk yaştakiler ölmesin diye bunu desteklerdi, 'Bu işi çözün' derdi. Sonuçta Müslümanız. Kan dökülmesini istemiyorum. Çünkü bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Bu acıyı yaşadım diye neden başkası da yaşasın ki?"

Kanın durması memnun eder

Altı arkadaşıyla birlikte 20 Temmuz 2010'daki Hantepe baskınında şehit düşen 20 yaşındaki Bursalı Onbaşı Hakan Yutkun'un  babası Zafer Yutkun da şunları söyledi: "Bu acının bir şekilde bitmesi gerekiyor. Ama bizi yaralamayacak daha çok üzmeyecek şekilde olursa daha iyi olur.

Şimdi kalkıp da onlarla görüşülecek başka türlü bitmeyecek bu iş. İstediğimiz şey daha fazla yaralanmamak. Öcalan'a ev hapsi verilmesi bizi çok üzer. Kendi aramızda da şehit babaları olarak konuştuğumuzda aynı noktanın altını çiziyoruz. Biz de İmralı görüşmesine olumlu bakıyoruz. "

Öte yandan Şehit Ailelileri Federasyonu Genel Başkanı Hamit Köse görüşmelere karşı olduklarını söyledi.

STAR

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!