Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hatay'da silah sesleri

Antakya'da dün akşam Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) eyleme destek için düzenlenen gösteride hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın cenazesi sonrası şehir merkezine yürümek isteyen gruba polisin müdahalesi devam ederken, sokaklardan silah sesleri yükseldi.

Hatay'da silah sesleri

Polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonrası ara sokaklara dağılan grup, bir süre sonra yeniden toplandı. Gündüz Caddesi'nde polis müdahalesine karşı çöp konteynerleri ile barikat kuran grup, araç lastiklerini ateşe verdi. Havai fişekleri polislere doğru fırlatan grup, zaman zaman da Esad lehine ve hükümet aleyhine sloganlar attı. Göstericilerin attıkları taşlar ve bilyeler polise ve gazetecilere zor anlar yaşattı. Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde olaylara polisin müdahalesi sırasında 15 el silah sesi duyuldu. Bunun üzerine polis ekipleri, ateşin açıldığını düşündükleri bölgeye yoğun olarak biber gazı bombası attıktan sonra mahallenin girişinden çekildi. Mahallenin girişinde zırhlı polis araçlarının bekleyişi sürerken, çevik kuvvet ekipleri geride beklemeye devam ediyor.

Bu arada Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan yaptığı yazılı açıklamada, gösteriler sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın ölüm sebebinin Adana Adli Tıp Kurumu otopsi tutanağına göre düşmeyle uyumlu olduğunu açıkladı. Tezcan, Ahmet Atakan olayı ile ilgili detaylı soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü belirtti. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz merkezinde 09.09.2013 Pazartesi günü ilimiz Armutlu Mahallesi'nde meydana gelen toplu gösteriler sırasında Ahmet Atakan isimli vatandaşımızın hayatını kaybetmesi sebebiyle yürütülen soruşturma sırasında ölüm sebebine ilişkin detaylı ve çok yönlü araştırma yapılmaya başlanılmış olmakla, bu bağlamda ölü muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesini müteakiben olay yeri adli kolluk görevlilerince detaylı olarak incelenmiş, çevreden tespit edilen kamera görüntüleri temin edilmiş, olay öncesi, esnası ve sonrasında tanıklığı bulunanların beyanları alınmış, tüm bilinenler diğer delillerle birlikte ayrıntılı inceleme ve değerlendirme sürecine tabi tutulmaktadırlar. Kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi maksadıyla ölenin Adana Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı'na gönderildiği ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10.09.2013 tarihli otopsi tutanağına göre 'ölümün omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiğinin' ilk etapta tespit edildiği ve ayrıntılı raporun daha sonra verileceği Cumhuriyet Başsavcılığımıza iletildi. İlk belirlemelere göre Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan ölü muayene işlemleri ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan otopsi işlemlerinde hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın vücudunda ateşli silah veya delici kesici alet yaralanmasına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanılmadığının tespit edildiği, Adli Tıp Kurumu uzmanlarınca yapılan otopsi işlemi sonucunda belirlenen iç kanama bulgusu ile izlenen kamera görüntülerinden teyit edilen düşme olayının uyumlu olduğu değerlendirilmekte ise de, adı geçenin kesin ölüm sebebinin ancak ayrıntılı Adli Tıp Kurumu raporu ve diğer delillerin birlikte değerlendirilmesi sonucu belirlenebileceği hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!