Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hastalıklara doğal çözüm

Patlıcan kolesterole, taze fasulye bağırsak ve göze, enginar karaciğere, domates kalp ve kansere, biber sindirim sistemine, kabak yüksek tansiyona karşı mücadelede en etkili doğal yardımcılarımız.

Hastalıklara doğal çözüm

 

Birçok hastalığa karşı korunmada doğadan gelen güç yanı başımızda... Özellikle de yaz sebzelerinin vücudumuzun daha güçlü olmasına yardımcı olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, sebzelerin hangi hastalıkta etkili olduğunu şöyle özetledi:

PATLICAN: Kolesterol hastaları için ilk tercih olmalıdır. Kalp dostudur. Kanser ve nörolojik hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. 100 gramı 14 kaloridir.  

BAMYA: Bağışıklık sistemini destekler. İçindeki yüksek lifler sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Toksinlerin atılmasını sağlayan bamya içeriğinde kalsiyum, magnezyum ve demir bulundurmaktadır. 100 gramı 17 kaloridir.  

TAZE FASULYE: Antioksidandır, vücuda zarar veren serbest radikalleri vücuttan atar. Bağırsak problemleri yaşayanlar için iyi bir alternatif olan taze fasulye, A vitamini içeriğinin yüksekliği sebebiyle gözlere iyi gelir. Hamileler için en önemli besin öğesi folat içeriğinde bol miktarda faydalıdır. 100 gramı 23 kaloridir. 

ENGİNAR: Karaciğer yağlanması olan bireyler için en değerli besindir. Kalp kaslarının daha güçlü olmasını sağlar. Kan şekeri dengesi sağlaması nedeni ile diyabet hastaları tercih eder. Bağırsak sistemlerini düzenler. Kolesterolü yüksek olanlar, ödem problemi yaşayan kadınlar için faydalıdır. 100 gramı 10 kaloridir. 

DOMATES: İçeriğindeki likopen ile prostat kanserinin bir numaralı engelleyicisidir. Vücuttaki fazla suyu dışarı atması nedeni ile salatalara bol miktarda eklenmesi tavsiye edilir. Kabızlık sıkıntısı yaşayan bireylere önerilir. Uzun süre tok tutar. Kalp sağlığı ve damar sertliği açısından çok faydalıdır.  100 gramı 16 kaloridir. 

KABAK: İdrar söktürücü etkisiyle sindirim sistemi problemi yaşayanlar kabağı daha çok tüketmelidir. Yüksek tansiyon problemi yaşayanların tansiyonlarında denge sağlar. Prostat üzerine olumlu etkileri vardır. 100 gramı
16 kaloridir.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!