Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hasta hakları her şeyin önünde gelir

Sağlık Bakanı Akdağ, "Organ nakillerinin yapılması çok doğru ama hastaların hakları her şeyin önünde gelir" dedi.

Hasta hakları her şeyin önünde gelir

İsviçre'nin Cenevre kentinde bir panele katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AA muhabirine, Türkiye'de son dönem öne çıkan organ nakilleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Akdağ, organ nakline yönelik birtakım mevzuatlar olduğunu anımsatarak, "Yüz nakli ya da kol bacak nakliyle ilgili kuralları, bilimadamlarıyla birlikte hukukçularla birlikte geliştirmiş durumdayız. Dolayısıyla üniversitelerimiz bu hizmeti verirken, mutlaka bu kuralların içinde hareket etmek durumundalar. Herhangi bir şekilde bu kuralların dışına çıkılmışsa, bundan dolayı hasta zarar görmüşse tabii ki bunu kabul edemeyiz" dedi.
Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde 2 kol, 2 bacak nakli yapılan hasta Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesinin ardından "hastanelerin organ naklinde yarışa girdiği"ne yönelik kamuoyunda birtakım yorumlar olduğu hatırlatılan Akdağ, "Gerçekleştirilen nakilden sonra hayatını kaybeden kardeşimiz, vatandaşımız için de biz meseleye bu gözle bakıyoruz. Elbette ki organ nakillerinin yapılması çok doğru ama hastaların hakları her şeyin önünde gelir" uyarısında bulundu.
Konuya ilişkin bir müfettişin inceleme yaptığı bilgisini veren bakan Recep Akdağ, "Bu incelemeyi muhtemelen ay sonunda belki Nisan'ın başında bitirmiş olacağız. Bir taraftan da yine bu ayın içerisinde Mart ayında, ilgili komisyon toplanıp, daha önce yapılan nakillerle ilgili evrakları, dosyaları inceleyecek, bir karara varacaklar" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!