Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Haşere ilaçları arılara zarar veriyor

Bazı haşere ilaçlarının arıların beynini olumsuz yönde etkilediği belirlendi.

Haşere ilaçları arılara zarar veriyor

İskoçya'daki Dundee Üniversitesi'nden Christopher Connolly ve ekibinin yaptığı araştırma, ekinleri korumak için kullanılan bazı haşere ilaçlarının arıların özellikle yön bulma ve hafıza becerisini etkilediğini gösterdi.

''Nature Communications'' dergisinde yayımlanan araştırmada, kırsal bölgelerde kullanılan nenikotinoid ve organofosfor içeren ilaçlara benzer maddelere maruz kalan arıların beyninin büyük ölçüde zarar gördüğü, hayvanların öğrenme yetisini de kaybettiği belirtildi.


Üreticiler kurallara uygun kullanıldığında söz konusu ilaçların etkilerinin az olduğunu belirtse de bilim adamları bu ilaçlarla ilgili daha kapsamlı araştırma yapılmasını ve muhtemel alternatiflerinin bulunmasını istedi.

Bununla beraber Sussex Üniversitesi'nden Francis Ratnieks, araştırmada nektar ve polenlerdeki nenikotinoid miktarının ''gerçekte kullanılandan'' çok fazla olduğunu ifade etti.

Ratnieks, düşük nenikotinoidlerin oranının gerçek dünyadaki olumsuz etkilerinin bilinmediğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu, 2 yıl boyunca, arılar için öldürücü olan birçok haşere ilacının kullanımının yasaklanmasını önermişti. Neonikotinoid maddelerinin yasaklanmasına ilişkin öneri, martta birçok ülke tarafından reddedilmişti. Ancak Komisyon, bir kez daha oylama çağrısında bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!