Hasan Ferit Gedik cinayeti davasında karar

MALTEPE'nin Gülsuyu Mahallesi'nde 2013 yılında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin 35 kişinin yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme 3 sanığa kasten öldürme, 3 sanığa ise kasten öldürmeye teşebbüs suçundan toplamda 47.5'er yıl hapis cezası verdi.

Hasan Ferit Gedik cinayeti davasında karar

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapalı yapılan karar duruşmasına 5'i tutuklu 13 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, babası İbrahim Gedik ve taraf avukatları katıldı. Daha önce birçok kez olayların çıktığı duruşma nedeniyle adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

SANIK AVUKATINDAN FETÖ İDDİASI

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraatlerini talep etti. Sanık Zafer Turhan'ın avukatı ise, "Müvekkilim örgüt yöneticiliğinden suçlanmaktadır. Bu tahkikatın savcısı FETÖ'den ihraç edilmiştir. Bu olay FETÖ'nün ilişkileridir. Gezi olaylarında olduğu gibidir. Müvekkilimin olayla bir ilgisi yoktur. Herhangi bir suçu yoktur. Bu davanın ana noktası Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi olayıdır. Müvekkilimin iştirak ettiği veya bu olayla ilgili olarak azmettirici eylem içerisinde olduğu yine dosya kapsamında sabit değildir. Diğer suçlardan da müvekkilimin irtibatı yoktur. Beraatine karar verilmesini talep ederiz" dedi.

 Mahkeme Heyeti tutuklu sanıklar Şahin Eren, Hakan Taşhan ve Doğukan Çep'e kasten öldürmek, Gökhan Aktaş, Abdullah Kıyak ve Yalçın İleri'ye ise 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan toplamda 47,5 yıl hapis cezası verdi. Diğer sanıkları ise yağma ve kasten yaralama suçları başta olmak üzere haklarında açılan davalardan 7,5 aydan 10 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı. Tutuklu sanıklar Mert Kazan, Ferhat Keleş ve Zafer Turhan'a verilen hapis cezalarının miktarları ve tutuklu kaldıkları süreyi da göz önüne alarak tahliyelerine karar verdi. Mahkeme Heyeti ayrıca, sanık Göksel Kesici'nin, yargılama sürecinde vefat ettiği için hakkında açılan kamu davalarının düşürülmesine karar verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!