Harput'tan bakanlıklara 'Bursa' çağrısı

Vali Şahabettin Harput, tüm bakanlıklardan hizmet içi eğitim, seminer, sempozyum, ulusal ve uluslararası kongre çalışma takvimlerinin bir bölümünü Bursa'da gerçekleştirmelerini talep etti. Vali Harput, "Bursa turizm altyapısı ve tarihi ve kültürel mirasıyla bu tür etkinliklerin başarıyla gerçekleştirilebileceği yegâne adreslerden biridir" dedi.

Harput'tan bakanlıklara 'Bursa' çağrısı

Bursa'da son dönemde turizme yönelik yatırımların ardından kentin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik faaliyetler hız kazandı.  Bir yandan Arap Turizm Örgütü tarafından ilan edilen 2013 Bursa Destinasyonu kapsamında tanıtım çalışmaları, diğer yandan uluslararası turizm fuarlarına katılım sürerken, tarihi ve kültürel mirasıyla göz kamaştıran kentin Türkiye'nin kongre turizmi merkezi olması yönündeki hamleler de devam ediyor.

Binlerce yıldır medeniyetlere başkentlik yapan şehrin turizm potansiyelinden en iyi şekilde istifade edilmesi adına Bursa Valiliği koordinatörlüğünde kurulan Bursa Kongre ve Tanıtım A.Ş'nin ardından bu yönde bir başka ciddi adım da Vali Şahabettin Harput'un tüm bakanlıklara gönderdiği yazıyla atıldı.
Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na gönderilen yazıda; hizmet içi eğitim, seminer, sempozyum, ulusal ve uluslararası kongre çalışma takvimlerinin bir bölümünün Bursa'da gerçekleştirilmesi talep edildi.
Bursa Atatürk Merinos Kongre ve Kültür Merkezi ile kent genelindeki konaklama tesislerinin kapasitelerine dair bilgilerin de aktarıldığı yazıda Bursa'nın ziyaretçilerine sunduğu imkânlar detaylı bir şekilde sıralandı.

TURİZM POTANSİYELİ
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Şahabettin Harput, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin 4. büyük şehri, sanayi ve tarım alanında güçlü konuma sahip Bursa, ülkemizin tarih, kültür ve medeniyet zenginliği bakımından en fazla eseri bağrında barındıran müstesna kentlerimizden biri olarak Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait pek çok ilkin mührünü taşır. Tarihi zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleri, Uludağ'ı, İnanç Turizmi açısından özellikle İslam inancı açısından olduğu kadar diğer dinler için de sahip olduğu değerler, yine çok çeşitli ve lezzetli meyveleri, yöresel yemekleri, Uludağ'ın yeşil yamaçları ile Bursa Ovası arasına yerleşmiş kentimiz, birçok turizm değerini içinde barındırır. Tüm bu güzelliklere ilave olarak, Hıristiyanlar için tarihte 2 ayrı konsülün toplandığı yer olan İznik İlçesi, dünyada en iyi çininin yapıldığı yer olarak ziyaretçilerini beklemektedir.  Son yıllarda otelcilik, belediyecilik, kongre turizmi, teleferik, deniz yolu ulaşımı, havaalanı, hızlı tren, Dağyenice Termal Turizm Merkezi Projesi, termal suyun otellere verilmesi ve turizmde mevcut potansiyelin daha kolay ve geniş kitlelerce kullanımını sağlamaya matuf otoyol projeleri gibi çalışmalar hayata geçmiş ve geçmeye devam etmektedir."

ALTYAPI VE ULAŞIM
"2010 yılında faaliyete giren Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bursa için önemli bir güç olmuştur" diyen Vali Harput, şöyle devam etti:
"Kongre ve Kültür Merkezi bünyesinde 1600, 800 ve 400 kişilik 3 ana salon, 5 seminer salonu, 18 kurs salonu ve büyük bir fuayesi mevcuttur. Çeşitli büyüklüklerde 1000 kişiye kadar kongre ve toplantıya imkân veren uluslararası otel altyapısı, şehir merkezinde 3000 odaya kadar 3 yıldız ve üzeri oda kapasiteli ve yine son yıllarda Valiliğimizin girişimleriyle çoğu ünlü markalara ait 7000 termal yatak kapasiteli otelleriyle Bursa her çeşit kongre ve toplantı için ideal özelliklere sahiptir. Ayrıca sosyal program olarak da çok zengin imkânlara sahip olan ilimizin önemli değerlerinden olan Uludağ yine 8000 yatak kapasitesi ile Bursa'nın ve ülkemizin ayrı bir zenginliğidir. Bursa Yenişehir Uluslararası Hava Limanı'ndan, her gün iki sefer gidiş ve yine iki sefer dönüş olmak üzere Ankara uçuşları gerçekleşmekte olup, Ankara bağlantılı Türkiye'nin tüm önemli merkezlerine seferler gerçekleştirilmektedir. Yine İstanbul'a deniz ulaşımı ile çok rahatlıkla ve kısa sürede ulaşmak mümkündür."

BURSA'NIN AVANTAJLARI
"Bir şehirde kongre ve toplantı düzenleyebilmek için olmazsa olmaz ana faktörlerden kongre merkezi ve toplantı salonları, konaklama kapasitesi, ulaşım kolaylığı, sosyal program alternatifleri açısından konuyu ele aldığımızda Bursa bu temel faktörleri bünyesinde fazlasıyla barındırmaktadır" diyen Vali Harput, "Bütün bu sayılan özellikleriyle; Bursa ilimizin turizm altyapısı ve kültürel birikimi dikkate alınarak, Bakanlıklarımızın önümüzdeki dönem yapacağı hizmet içi eğitim, seminer, sempozyum, ulusal ve uluslararası kongre çalışmalarında Bursa ilimizi planlamaya dahil edeceklerine inanıyorum" diye konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!