Harput: Belli bir alanda uzmanlaşan gençlerimiz kolay iş buluyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi'nden (BUTGEM) bin 471 kişi mezun olarak iş hayatına ilk adımı attı.

Harput: Belli bir alanda uzmanlaşan gençlerimiz kolay iş buluyor

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) faaliyet gösteren BUTGEM'de eğitim gören kursiyerler diplomalarını aldı. Törene Bursa Valisi Şahabettin Harput, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman ve çok sayıda kursiyer katıldı. Türkiye'nin eğitim ve sanayi alanında çok ilginç bir çelişki yaşadığını belirten Parseker, eğitim almış her 4 gençten birisinin işsiz olduğuna dikkat çekti. Mesleki eğitime BTSO olarak destek verdiklerinin altını çizen Parseker, "BUTGEM'e ciddi destekler verdik. BUTGEM, bugün sanayide aranılır, yüksek vasıflı, birlikte çalışma alışkanlığı kazanmış, toplumsal sorumluluk ve özgüven sahibi teknik elemanlar yetiştirmekte. BTSO'nun 3 milyon TL bütçeyle destek verdiği BUTGEM'de otomotiv, metal, makine ve tekstil atölyeleri, endüstriyel, otomasyon ve mekatronik laboratuarları ve nazari derslerin yapıldığı, tamamen bilgisayar ve projeksiyon ortamlı 14 derslik ve sosyal donatı yer alıyor. 26 Ekim 2009 tarihinde başlayan eğitim yılında BUTGEM'de bin 471 kursiyer eğitim gördü. Kursiyerlerimize fabrikalar talip oluyor. Mezun olan gençlerimizin Bursa ve Türkiye ekonomisini daha da ileriye taşıyacağına şüphem yok" dedi.
Mesleki eğitimlere destek veren BTSO'ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bursa Valisi Şahabettin Harput, "İş ararken, 'ne olursa olsun yaparım' diyenler var. Ancak kendi alanında uzmanlaşmış eleman bulmak zor. BUTGEM çok iyi bir hizmete imza attı. Biz mesleki eğitimi önemsiyoruz. Başkanımızın dediğine göre, BUTGEM'den mezun olan kursiyerlerin yüzde 70'i istihdam ediliyor. Bu mutluluk verici bir durum. Belli bir alanda uzmanlaşan gençlerimiz kolay iş bulabiliyor. Bu ülkenin kalkınmasına harç koyuyorsunuz. Gidip kahve köşelerinde gençliğinizi heba etmiyorsunuz. Burada size uzatılan hizmet eli var. Meslek edindirme kursları ülkemizin geleceği açısından fevkalade önemli. Burada el ele muhteşem bir tablo ortaya çıktı" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!