Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hareketsizlik öldürüyor

Bir sigara ömrü 11, sandalyede 1 saat oturmak ise 22 dakika kısaltıyor. Ofiste, evde, televizyon karşısında hareketsiz geçen dakikalar kalp hastalıkları riskini yüzde 147, diyabeti yüzde 112 oranında artırıyor.

Hareketsizlik öldürüyor

 

ABD'DEKİ UCLA Kapsamlı Sağlık Programı'nda görev yapan Dr. Camelia Davtyan, uzun süre oturmanın ölümcül sonuçlar doğurduğunu açıkladı.

Davtyan'ın tezine Mayo Clinic Tıp Merkezi'nden Dr. James Levine de "Sandalye bizi öldürmek için ortaya çıktı" teziyle destek çıktı.

İnsan doğasının yürümeye göre programlandığını ancak son yıllarda çoğunuğun zamanının büyük bölümünü oturarak geçirdiğini söyleyen bilim adamları, bir sandalyeye köle olmanın diyabet, kalp hastalıkları ve erken ölüme yol açabileceği konusunda uyardı.

2012'de 800 bin katılımcı üzerinde yapılan araştırmalarda oturmanın diyabet riskini yüzde 112, kalp-damar hastalıklarını yüzde 147, kalp-damar hastalıkalrından ölümü yüzde 90, ve tüm bunlar nedeniyle ölüm riskini yüzde 49 artırdığı belirtildi.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Anup Kanodia ise "Oturmak yeni bir sigara içmektir" dedi. Kanodia, televizyon karşısında harcanan her saatin ömrü 22 dakika kısalttığını açıklayarak, "Bir sigara içmenin ömrü 11 dakika kısalttığını düşünürsek, sandalye sigaradan daha tehlikeli" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!