Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hareketli protez stresi yaşamayın

Diş eksikliği ya da diş kayıplarında sağlıklı bir ağız ve diş yapısına kavuşmak mümkün.

Hareketli protez stresi yaşamayın


Eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlayabilmek amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri olan dental implantlar uygulanabilir. Titanyum esaslı dental iplantların uygulanmasında bir üst yaş limiti de yok. Ancak kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında kemik gelişimi tamamlandığından implant uygulaması için bu yaşların beklenmesi gerekir.              

ÇENE CERRAHI YAPMALI

Dental implant uygulamasında işlemi çene cerrahı yapar. İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir. Bu süre en az 1 aydır. Bu süre içerisinde gerekirse hastaya geçici bir protez uygulanabilir. Hastalar uygulanan implantların üzerine direkt çiğneme yükü vermeden beslenebilir. İyileşme süresi tamamlanıp implant çevresi tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üzerine üst yapısı yerleştirilir. Ölçü alınıp hastaya uygun protez yapılır.

AVANTAJLARI NELER?
- Klasik köprü protezlerinde komşu dişlerin küçültülmeleri sonucu dişlerde oluşan hasar implant uygulamaları da önlenmiş olur.
- Sabit protez yaptırma şansını kaybederek, hareketli proteze mahkum olan kişiler, implant uygulamaları sayesinde sabit dişlere sahip olabilir.
- Üst çene tam dişsizlik vakalarında, tam protezin implantla desteklenmesi sayesinde damağı tamamen örtmeyen dolayısı ile bulantıya yol açmayan, tat kaybına neden olmayan daha sağlıklı protez uygulamaları yapılabilir.
- Erimiş çene kemiği nedeni ile protezleri ağızlarında aşırı oynayan ve bu nedenle rahat fonksiyon göremeyen hatta konuşamayan bireylerin protezleri implant destekli hale getirilerek sabit kılınabilir.
- Diş çekimini takiben çene kemiklerinde oluşan erime, implant uygulamaları sonrasında önemli miktarda önlenir. Normal fonksiyon sırasında doğal dişler çene kemiğini uyararak erimesine engel olur ve sürekliliğini sağlar. Dental implantlar da çene kemiğinin erimesine engel olan özelliktedir.
- Estetik sonuçlar elde edilen protezlerle bireyler her istediklerini yiyebilir, özgürce gülebilir, öpüşebilir. Yeniden kazandıkları özgüvenleri ile sosyal yaşamlarını sınırlamak zorunda kalmaz. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!