Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hapis cezası geliyor

Hükümet, yılda 5 milyar liralık kayba neden olan akaryakıt kaçakçılarına göz açtırmayacak. Kaçak ürün satan bayilere 1 milyon TL ceza gündemde, 10 numara yağcılara ise hapis geliyor

Hapis cezası geliyor

Akaryakıt kaçakçılarına teşhir ve ağır ceza

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Sosyal Tesislerinde Akaryakıt kaçakçılığı başta olmak üzere bazı kaçakçılık türleriyle etkin mücadelede alınacak önlemlere ilişkin basın toplantısında, Türkiye ekonomisinin, özellikle son yıllarda dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı sergilediğini söyledi.

Bakan Yazıcı, Akaryakıt Kaçakçılığı Kanun Tasarısı ile ilgili olarak da ''Akaryakıt tanımının kapsamı, akaryakıt olarak kullanılan hiçbir ürünü dışarıda bırakmayacak. İleride karşılaşılabilecek olası suistimalleri de engelleyecek şekilde genişletildi'' açıklamasında bulundu.

Bakan Yazıcı, ''Kaçakçılık fiillerinden dolayı kesinleşmiş mahkumiyet kararı olan gerçek veya tüzel kişilere lisans verilmesinin yolu tamamen kapatıldı'' diye konuştu.

Yazıcı, ''Mevcut kanunda akaryakıt kaçakçılığı için ön görülen idari para cezaları yetersiz kalmaktadır. Daha etkin mücadele için yapılan düzenleme ile idari para cezaları hem miktar olarak arttırıldı, hem de kapsamı genişletildi'' dedi.

Hayati Yazıcı, kaçakçılık fiillerinin işlendiği tespit edilen rafineri hariç her türlü tesiste, lisansa tabi tüm faaliyetlerin takipsizlik veya mahkeme kararı kesinleşinceye kadar EPDK tarafından geçici olarak durdurulması ve kaçakçılık fiili işleyen bu gibi yerlerin kamuoyuna teşhir edilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

 

Ekonomiye 5 milyar TL'lik kayıp yaşatan kaçak akaryakıtla mücadelede yeni dönem başlıyor. Akaryakıt kaçakçılığını bitirecek yasanın detaylarına ulaştı. Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Koordinasyon Kurulu Yasa Taslağı'nı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açarken yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle, kaçak akaryakıtın satıldığı pompa değil, bayi mühürlenecek. Böylece akaryakıt kaçakçılığı yapan bayinin faaliyetleri sona erecek. Yasa kaçak akaryakıt satanlara çok ağır yaptırımlar getiriyor. Dağıtım lisansı sahibi dev akaryakıt şirketlerine de sorumluluklar yükleniyor. Kaçak akaryakıtın nakliyesine bile hapis cezası öngörülüyor. 10 numara yağ kaçakçılarına da hapis cezası getiren yasadaki diğer önlemler ise şunlar:

POMPAYA DEĞİL BAYİYE MÜHÜR: Daha önce kaçak tespiti yapılan bayide, akaryakıtın satıldığı pompa mühürleniyordu. Yeni yasayla kaçak akaryakıtın satıldığı istasyon mühürlenecek. Aynı suçun iki takvim yılı geçmeden aynı kişi tarafından tekrarı halinde ise cezalar iki katına çıkacak.

AĞIR CEZALAR: Kaçak veya 'marker'sız akaryakıt satan bayiye 1 milyon TL'lik para cezası kesilecek. Lisans almaksızın lisansa tabi faaliyetlerin yapılması halinde de aynı ceza uygulanacak. Kaçak akaryakıt sattığı tespit edilen bayinin sözleşme yaptığı dağıtıcı lisansı sahipleri hakkında da 250 bin TL para cezası kesilecek.

KONTROL SİSTEMİ ŞARTI: Dağıtıcı lisansı sahibi akaryakıt şirketleri, belirlenen esaslara uygun olarak bayilerinde kaçak akaryakıt satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri de içeren bir denetim sistemi kurmak zorunda olacak.

Marker sahtekârlarına hapis geliyor
Kaçak akaryakıt veya sahte ulusal marker elde etme cezaları da oldukça ağır. İnşaat ruhsatında yer alan projelere aykırı olarak sabit ya da seyyar tank, düzenek veya ekipman bulunduranlar hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adlî para cezası istemiyle dava açılacak. Ayrıca ulusal markeri yetkisiz üreten, satışa arz eden, satan, yetkisiz kişilerden satın alan, kabul eden, bunu bilerek nakleden veya bulunduranlar da cezalandırılacak. 

KAYNAK:SABAH

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!