Hangi cemaat kime oy verecek?

Gülen Cemaati'nin yerel seçimlerde oy vereceği partinin hangisi olduğu bugünlerin merak edilen sorularından biri. Al Jazeera Türk bu sorudan yola çıkarak, Türkiye'deki cemaatlerin kime oy vereceğini iki gazeteciye; Ruşen Çakır'a ve Ömer Şahin'e sordu.

Hangi cemaat kime oy verecek?

 


Osman Kaytazoğlu'nun, iki gazeteciyle söyleşisinden öne çıkan başlıklar şöyle:


GÜLEN CEMAATİ KİME OY VERECEK?

* Ruşen Çakır, cemaatin AKP'ye oy vermeyeceğini belirtirken, "AKP'nin karşısında kim varsa onu destekleyecekler. Yani İstanbul'da Mustafa Sarıgül, Ankara'da Mansur Yavaş...AKP'den sonraki en kuvvetli isme yönelirler. Bazı yerlerde kendilerine yakın AKP'den adaylara da verebilirler" öngörüsünde bulunuyor.

* Ömer Şahin Cemaatin 'homojen' bir yapıya sahip olmadığına dikkat çekip, "İçlerinde soldan isimler de var. Öğrenci bursundan katılıma kadar soldan isimler de destek veriyor. Ama yoğunluk olarak muhafazakâr kesim. Esnafıdır, öğrencisidir, iş adamıdır veya MHP'nin ve AKP'nin tabanı olacak kesimdir" görüşünü dile getiriyor. Ama Şahin, Erdoğan'ın 'Haşhaşi, çete, sahte peygamber" ifadelerinin Gülen grubunda onulmaz yaralar açtığına da vurgu yapıyor.

GÜLEN CEMAATİ'NİN OYU NE KADAR?

* Çakır'a göre sayının bir önemi yok; "Cemaatin nüfuzu çok kuvvetli. Sizin 10 tane insanınız olur, iki tape yayınlarsınız iktidarın oy oranlarını iki puan düşürürsünüz - ki Cemaat bunu yapıyor. Tabii ki bir tabanı var ama medyasıyla, devlet içindeki örgütlenmesiyle geliştirdiği bir takım imkanlarla hükümeti zor durumda bırakıyor. Muhalefet partilerinin Başbakan'a indirdiği darbenin kat kat büyüğünü Cemaat kendi imkanlarıyla indiriyor"

"MENZİL AK PARTİ 'YE OY VERİR"

* Ruşen Çakır'a göre diğer cemaat ve tarikatlar sayıca Gülen Cemaati'nden fazla olabilirler ama 'medyaları, okul sayıları yani güçleri ve etkileri Gülen'le kıyaslanamaz'. Adıyaman'daki Menzil köyünden adını alan Menzil grubu biraz ön plana çıkıyor. Çakır bunu yeni şeyhin son dönemdeki atılımlarına bağlarken, "Menzil Dergâhı'nın Menzil'deki ana merkezinin hükümetle ilişkisi olduğu, bazı bakanların Menzil'den olduğu ve devletle ilişkisinin iyi olduğu söyleniyor. Menzil'in zaten geleneksel olarak belirli bir gücü, yaygın bir ağı vardır. Aynı zamanda şimdi yayıncılık gibi işlere de girmiş oldukları için biraz daha yapısallaşıyor. Şimdiki şeyhin oğlu, olayı böyle bir yere taşıyor" diyor.

"SÜLEYMANCILAR AK PARTİ'YE MESAFELİ"

* Şahin, önemli gruplardan İsmailağa Cemaati için "O cemaatten tüm oylar AK Parti'ye gitmeyecek gibi görünüyor. Saadet Partisi İsmailağa Cemaati'nden güçlü bir şekilde oy alacak gibi" öngörüsünde bulunuyor. AK Parti kuruluşundan beri birçok cemaat ve tarikatın eklemlendiği bir parti oldu. Ancak özellikle bir grup var ki bunun dışında kaldı. Özellikle yurtlar konusunda Gülen hareketine rakip olan Süleymancılar AKP'ye mesafeliydi. Ömer Şahin Süleymancıların 2014 tercihine dair "Gelinen noktada yine MHP'nin Süleymancılardan daha fazla oy alacağını gözlemlemek mümkün. Çünkü MHP Kütahya, Antalya gibi yerlerde bu gruba çok yakın adaylar gösterdi" görüşünü savunuyor.

"İSKENDERPAŞA ESKİ GÜCÜNDEN UZAK"

* İskenderpaşa Cemaati AK Parti'ye en yakın gruplardan. AKP'den onlarca milletvekilinin bu gruba yakın olduğu belirtiliyor. Ama Çakır'a göre eski gücünden uzak. İskenderpaşa Cemaati, Esad Coşan'ın vefatından bu yana epey gerilemiş durumda. Ömer Şahin, grubun oylarının nereye gideceğiyle ilgili olarak "Başta Erdoğan olmak üzere partinin kurucu kadrosuyla menşe birliği var. Geçmişe dönük ortak hikâyeleri var. Grup Başbakan'ın etkisine girmiş gibi görünüyor" diyor. 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!