Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hangi araçlara kış lastiği şart?

Kilitlenmeyen fren sistemi ve ivme kayması kontrolü donanımı bulunan araçlar ile dört çeker özellikli araçlara da sürüş güvenliği için kış lastiği takılması öneriliyor.

Hangi araçlara kış lastiği şart?

Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Hakan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz lastiklerinin hava sıcaklığı 7 derecenin altında düştüğünde sertleştiğini ve yola tutunmasının azaldığını belirterek, kış lastiklerinin yumuşaklık özelliğini koruduğunu vurguladı.


Fren ve dönüş sırasında sürüş güvenliği sağlayan donanımlı araçlarla dört çeker araçlara da kış lastiği takılmasını öneren Özcan, şunları söyledi:

''Bazı araçlarda ABS ve ASR özelliği bulunuyor. Kilitlemeyen fren sistemi ABS ve ivme kayması kontrolü ASR özelliği, lastiklerin yüksek yol tutuşu sağladığı sürece sürüş güvenliğini artırır. Araçların kısa sürede yüksek hıza ulaşmasını sağlayan dört çeker özellikte ise ani duruşlarda lastiklerin iyi bir yol tutuşa sahip olması gerekir. Bu da ancak kış lastiğiyle mümkündür. Araçların sahip olduğu teknik donanımlardan maksimum yararlanmak için kış lastiği takılmalı.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!