Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hamitler 2. Etap TOKİ'den genel kurul öncesi açıklama

Bursa Hamitler 2. Etap Toki Konutları Yöneticisi Avukat Mustafa Karaniz, yarın yapılacak genel kurul öncesinde yaptığı açıklamada, son zamanlarda TOKİ konutlarında görev yapan yasal yönetim ve çalışanların bazı hukuk dışı eylemlere maruz kaldığını ileri sürdü.

Hamitler 2. Etap TOKİ'den genel kurul öncesi açıklama

Bursa Hamitler 2. Etap Toki Konutları sakinleri yarın genel kurula gidiyor. Site Yöneticisi Avukat Mustafa Karadeniz, son zamanlarda TOKİ Konutlarında görev yapan yasal yönetim ve çalışanlarının, bazı hukuk dışı eylemlere maruz kaldıklarını belirterek, "18.01.2013 tarihinde de TOKİ Hamitler 2. Etap Site Yönetimi binası, kendilerini yeni yönetim olarak tanıtan kişilerce basılmış ve yönetim odası işgal edilmeye çalışılmıştır. Gerek Emek Polis Merkezi, gerekse de Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün çabaları ve yardımlarıyla işgalci grubun hukuk dışı eylemi önlenmiş ve bu kişiler yönetim binasından çıkartılmıştır. Ayrıca Şubat 2013 tarihinde aynı kişilerce yönetim odası işgal edilmiş ve site müdiresi kollarından sürüklenerek dışarı atılmış ve müdüriyet bu kişilerce işgal edilmiştir. Yine nisan ayında aynı kişilerce yönetim binası işgal edilmeye çalışılmış, şahsıma ve yönetim çalışanlarına sözlü olarak tacizde bulunmuştur. 2013 yılında, hukuk kuralları hiçe sayılarak yapılan bu olaydan dolayı bir hukukçu olarak zül duymaktayım" dedi.
Yapılan hukuksuz davranışlar için gerekli hukuki girişimlerde bulunulmasına rağmen bu tarz davranışların devam ettiğini belirten Karadeniz, "Her meselenin hukuk kuralları içinde çözülmesi hukuk devletinin ve medeni toplumun gereğidir. Bu doğrultuda yapılacak her talebin de hukuk sistemi içersinde usulüne uygun biçimde çözülnmesini beklemek bir zorunluluktur. Yargıya intikal etmiş olan bu uyuşmazlığın çözümünde mahkeme kararının kesinleşmesinin beklenmesi gerekir. Zira sitede yer alan taşınmazların büyük bir bölümünün maliki olan TOKİ'nin yapılan genel kurullara usulüne uygun biçimde çağrılmamış olması dahi açıkça kat mülkiyeti kanunu hükümlerine aykırıdır. Toplu yapılarda geçici yönetimin asgari ve azami görev süresi, ilk genel kurulun nasıl ve ne şekilde yapılacağı ilk genel kurulu kimin yaptıracağı hususları kanun ve yönetim planında açıkça belirtilmiştir ve müvekkil yönetim tüm bu mevzuat doğrultusunda hukuka uygun olarak seçilmiş olup halen de görevini sürdürmektedir. Bursa 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde TOKİ tarafından atanmış (Kestel TOKİ) müvekkil yönetim aleyhine açılmış olan benzer bir davada mahkeme davanın reddi yönünde karar vererek bu kişilerin hukuka uygun bir yönetim olmadıklarını belirtmiştir" diye konuştu.
TOKİ'nin Türkiye çapındaki diğer tüm sitelerdeki uygulamaları doğrultusunda mevzuat hükümleri gereğince Hamitler TOKİ'de de 28.05.2013 tarihinde yönetim planında yer alan hükümlere uygun olarak genel kurul ve seçimlerin yapılacağını bildiren Karadeniz, "Seçim sonucu her ne olursa olsun seçilenler çok ciddi ve sorumluluk gerektiren bir göreve gelmiş olacaklardır. Zira 992 bağımsız bölümden oluşan sitenin tüm mali ve idari işlerini yürütmek profesyonel bir yönetim anlayışı ve yapılanması gerektirmektedir. Halihazırda görev yapan şirket dünyada bu alanda en büyük ve profesyonel şirkettir. Eski usul bir yönetim anlayışı ile sitenin yönetilmesinin düşünülmesi gerçekçilikten uzak kalacak ve site sakinlerinin büyük zararlara uğramalarına sebep olacaktır. Benzer örnekler göstermiştir ki, profesyonel şirketler dışında oluşan yönetimler siteyi yönetememiş, yerine getirmeleri mecburi olan işlemleri zamanında ve usulüne uygun biçimde yapamamış, zamanla hiçbir hizmet veremez duruma gelmiş ve tüm bu hususlar yine site sakinlerinin zararına olmuştur. Gerek tapu sahiplerini, gerekse site sakinlerini bu konularda sağduyulu davranmaya, hukuk dışına çıkmamaya ve hukuk dışı yolları deneyen ve sakinleri de bu yola sürüklemeye çalışan kişilerin etkisi altında kalmaksızın hür iradeleri ile karar vermeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!