Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Hamis Kaddafi öldü' iddiası

Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin, daha önce sağ ele geçirildiği bildirilen en küçük oğlu Hamis Kaddafi'nin, Beni Velid kentindeki çatışmada, babasının birinci ölüm yıl dönümünde öldüğü öne sürüldü.

'Hamis Kaddafi öldü' iddiası

Libya Ulusal Konseyi Sözcüsü Ömer Ahmidan, Hamis Kaddafi'nin, Beni Velid'deki çatışmanın ardından öldüğünü belirtti.

Ahmidan, Hamis'in çatışma sırasında ağır yaralandığını ve Misrata kentindeki bir hastaneye nakledildikten sonra hayatını kaybettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mustafa Abuşagur ise 20 Ekim 2011'de Sirte'de öldürülen babası Muammer Kaddafi'den bir yıl sonra hayatını kaybettiği ileri sürülen Hamis'in cesedinin Misrata hastanesinde bulunduğunu iddia etti.

Devlete bağlı Libya Arap Haber Ajansı'ndan yapılan açıklamada, Hamis'in ölüm haberi üzerine binlerce kişinin Trablus'ta sokaklara dökülerek kutlamalara başladığı bildirildi.

DAHA ÖNCE DE 'ÖLDÜ' DENMİŞTİ

Ancak, Hamis'in ölümü bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı. Oğul Kaddafi'nin yakalandığını ya da öldüğünü gösteren bir görüntü de yayımlanmadı.

Hamis Kaddafi'nin, daha önce de devrik rejime yönelik halk hareketleri sırasında düzenlenen bir NATO saldırısında hayatını kaybettiği bildirilmiş, ancak cesedinin bulunamaması hayatta olduğu spekülasyonlarına yol açmıştı.

Hamis Kaddafi, devrim sürecinde özellikle Zaviye, Trablus ve Misrata kentlerinde muhaliflere yönelik operasyonların başındaki isim olarak biliniyordu.

"SÖZCÜSÜ YAKALANDI"

Libya hükümetinin bir diğer iddiası ise Muammer Kaddafi'nin baş sözcüsü Musa İbrahim'in yakalandığı yönünde. Başbakanlık ofisinden yapılan bir yazılı açıklamada, İbrahim'in Trablus'a 70 km uzaklıkta bulunan Tarhuna'da yakalandığı belirtildi.

Ancak bu iddianın ardından eski sözcü İbrahim'e ait olduğu öne sürülen, Facebook'tan yayımlanan bir ses kaydı akılları karıştırdı. Kayıtta İbrahim, "yakalandığım iddiası asılsızdır" şeklinde bir açıklama yaptı. Ses kaydının doğru olup olmadığı ve tarihine ilişkin bir doğrulama henüz gelmedi. 

İbrahim'in yakalandığını gösteren bir görüntü ya da fotoğraf da paylaşılmış değil.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!