Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hamilelikte sigara, işitme kaybına neden olabilir

Eğer hamilelik döneminde anneleri sigara içmişse gençlerin işitme kaybı yaşama olasığının yüksek olduğu belirtildi. Uzmanlar, anne karnında bebeğin yeterince oksijen alamaması nedeniyle bu sorunun başgösterdiğini ileri sürüyor.

Hamilelikte sigara, işitme kaybına neden olabilir

ABD'de yapılan araştırmada hamilelik boyunca anneleri sigara içen gençlerde işitme kaybı sorununun başgöstermesinin yüksek olasılık olduğu belirtildi. 1000 gençle duyma tasti yapan uzmanlar işitme kaybı ile annenin hamilelik boyunca sigara içip içmemesi arasındaki bağı inceledi.

Görece hafif bir ilişki bulan uzmanlar, işitme kaybının ayrıca çocuklarda öğrenme ve sosyal becerilerine de olumsuz etki yaptığına vurgu yaptı.

New York Üniversitesi Tıp Okulu'ndan çocuk sağlığı uzmanı Dr. Michael Weitzman araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada bulguların insanların sigara içmemesi özellikle hamilelik döneminde içmemesiyle ilgili çabanın bir parçası olduğunu söyleid.

Geçmiş araştırmalarda hamilelik döneminde sigara kullanımı ile astım ve öğrenme problaemleri gibi çocukluk dönemindeki sorunlar arasında bir bağ olduğu belirtilmişti. Bir başka çalışmada Weitzman ve arkadaşları ergenlik dönemde pasif içici durumunda olan insanlarda işitme sorunu yaşandığını kaydetmişti. Weitzman bu sonuca nikotinle ilgili kan testi yaparak ulaşmıştı.

Ulusal tarama sonucu 2005-2006 yılları arasında 12-15 yaş arası çocuklarda yapılan işitme testi verileri ve onların annelerinin hamilelik boyunca sigara içip içmedikleri bilgisi analiz edildi. Araştırma sonunda çocukların yüzde 16'sının annesinin hamileyken sigara içtiği tespit edildi. JAMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery dergisinde yer alan çalışmada bu çocuklarda düşük frekanslı insan konuşmalarını işitme sorunu yaşadığı gözlemlendi. Altıda birinde tek kulakta duyma sorunu tespit edildi. Sigara içmeyenlerde bu sorun 14'te bir olarak belirlendi. Hafif şekilde işitme kaybının çok sorun yaratmayacağını belirten Weitzman ancak okulda asbilik yapabileceği uyarısında bulundu.

Hamilelik döneminde sigara içmenin anne karnındaki bebeğe yeterince oksijen gitmediği için bu sorunun oluştuğu ileri sürülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!