Hamileler haftada 3 gün yarım saat yüzebilir

Doktorları tarafından yüzmeye engel özel bir durum bildirilmemişse, anne adaylarına haftada üç-dört gün yarım saat yüzme öneriliyor. Ancak hamilelerin, yüksek iskelelerden denize atlamaması ve deniz içinde ani manevralardan ve şakalardan kaçınması gerekiyor

Hamileler haftada 3 gün yarım saat yüzebilir

BEL VE SIRT AĞRILARINA İYİ GELİYOR

Hamileler için yüzme en faydalı sporlardan biridir. Yüzme, gebelikteki bel ve sırt ağrılarını önler, halsizlik ve yorgunluk şikayetlerini azaltır. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri; yüzülen yerin hijyenik olmasıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ulun Uluğ, gebelerin yüzerken dikkat etmesi gerekenleri anlattı:

Gebe hastalarımızın özellikle ısınan havalar ille birlikte en sık sorduğu sorulardan biri 'Yüzmemde sakınca var mı?' oluyor. Yüzme, fizyolojik açıdan baktığımızda vücutta birçok kasın çalışmasını sağlayan sağlıklı bir spordur. Suyun kaldırma gücünden dolayı kaslar daha uyumlu ve fazla direnç görmeden çalıştığı için yararlı olmaktadır. Hem dolaşım sistemi, hem de kaslar üzerinde olumlu etkileri vardır.

HAVUZ MU, DENİZ Mİ?

Özellikle sırt kaslarının günlük hayatta az çalışması, yüzenler için bir fırsat doğurmakta ve bel ile sırt ağrılarına iyi gelmektedir. Yüzme sırasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan tüm kas grupları çalışır. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığı için bebeğe giden oksijen miktarı da artar.

Yüzdüğünüz yer hijyenik mi? Eğer kapalı bir havuz ise çok fazla kişinin kullanmaması ve bakımının iyi yapılması gerekir. Ayrıca temizlik için kullanılan kimyasalların özelliklerini bilmek gerekir.

Eğer denizde yüzülecek ise, doğal olarak halk arasında mavi bayrak denilen plajlarda yüzülmesi tavsiye edilir. Çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var.

Suyun sıcaklığı da önemli; aşırı soğuk denizlerden uzak durmakta fayda var. Gebelerin yazın denizde yüzme seanslarının çok uzun olmaması ve uzun mesafeler yüzmemelerini öneririm.

Doktorunuz tarafından yüzmeye engel özel bir durum bildirilmemişse, haftada üç-dört gün yarım saat yüzme önerilir. Bunun dışında güneşin yakıcı etkisinden korunmak için koruyucu kremleri kullanmak gerekir.

DENİZDE DE SAÇ BONESİ KULLANIN

Gebeliğin erken döneminde yüzerken yapılacak beden hareketleri hem rahat, hem de tehlikesiz olurken ileri gebelik haftalarında daha çok serinlemek için denize girmek ve uzun süre durmamak gerekir.

Özellikle gebelikte artan kan hacmine bağlı olarak derin sulara dalmamakta fayda vardır. Yüksek iskelelerden denize atlamamak ve deniz içinde ani manevralardan ve şakalardan sakınmak gerekir. Mümkünse saç bonesi ile yüzülmelidir.

Genel kural olarak denizden sonra iyice kurulanmalı, ıslak mayo ile uzun süre kalmamalı ve mümkünse mayo hemen değiştirilmelidir.

Hamilelikte yüzerken; sancı, karın ağrısı, çarpıntı, kramp, kanama, göğüs ağrısı ve su gelmesi gibi herhangi bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

TUĞÇE ÜRÜM/ESTETISYEN

GEBELİKTE KİMYASAL İÇERİKLERDEN UZAK DURULMALI

Hepimiz günlük hayatımızda kendimize az da olsa vakit ayırıyoruz. Hamilelikte ise kendimize normalden biraz daha fazla zaman ayırmalıyız çünkü bu dönemde oluşan değişiklikler cildimizi etkiliyor. Tanfer Sağlık ve Estetik Merkezi'nden Estetisyen Tuğçe Ürüm, hamilelik döneminde cildiniz için nelere özen göstermeniz gerektiği hakkında bilgiler verdi:

MAKYAJINIZI TEMIZLEYIN

Öncelikle cildinizin hava alması çok önemlidir. Uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız. Sivilce oluşumunu önlemek için cildi temiz tutmak çok önemli. Düzenli olarak cildinizi temiz tutmanız ve gözeneklerinizin nefes almasını sağlamanız pek çok sivilce sorununun çaresi olacaktır.

Hamilelikte cilt lekeleri, sık karşılaşılan problemlerdendir. Güneşin ultraviyole ışınları en fazla yüz bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde hassasiyete neden olduğu için bu kısımların güneşten iyi korunması gerekir. Gebelik döneminde östrojen hormonu, bu bahsettiğimiz bölgelerde kahverengi lekelere neden olur. Bu yüzden en az SPF 50 yüksek koruma faktörü içeren, yüzde 100 doğal güneş kremleri kullanarak cildinizi koruyun.

Yüzünüzdeki şişlikler ve hormonların yaratmış olduğu lekeleri sadece mineralli bir ürünle kapatabilirsiniz. Cildiniz hassaslaşır ve özen ister. Hamileyken paraben içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.

Hamilelikte saç dökülmesi gibi rahatsızlıklarda kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmalı. Boya yaptırdığınızda, saç derinizden kolayca kanınıza karışan zararlı maddeler bebeğinizin gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Hamilelik boyunca ve sonrasında saçlarınız için parabensiz şampuan ve saç kremlerini kullanabilirsiniz.

DOĞAL YAĞLARLA NEMLENDIRIN

Hamilelik süresince karın, kalça, göğüs gibi bölgelerin gerilmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ciltteki gerilmeleri önlemek için mutlaka yağ kullanılmalı. Vücut şampuanı yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. İçerisinde alkol olan ürünler ne kadar vücudunuza değmez ise o kadar iyidir. Sabah-akşam vücudunuzun her bölgesini doğal yağlarla, bitkisel kremlerle nemlendirebilirsiniz

Mümkün olduğunca oje, aseton gibi içeriğinde kimyasal bulunan ürünlerden uzak durmalısınız.

Bol su içmelisiniz. Güzellik içten gelir, bu yüzden sık sık su içmeniz sağlıklı bir vücudun güzelliğini yansıtmanızı sağlayacaktır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!