Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hamileler de vajinismus tedavisi olur

Kanama ya da erken doğum riski yoksa gebeliğin 3. ayından sonra vajinismus tedavisi yapılabilir.

Hamileler de vajinismus tedavisi olur

Vajinismus; cinsel ilişki sırasında vajinal kasların refleksiz yani istem dışı kasılması ile cinsel birleşmenin olamaması veya çok zor olmasıdır. Vajinismus sorunu yaşayanlar ilişki sırasında vücutlarını kasmakta ve eşlerine engel olmaktadırlar. Hera Klinik'ten Jinekolog ve Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ'a göre vajinismus hastaları kısmi ilişkiye girebildiğinde olasılık düşük olsa da hatta mucize eseri kabul edilse de gebe kalabilirler. Eserdağ, hamilelikte de vajinismus tedavisinin olabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi:


Vajinismus olan kadın nasıl hamile kalır?

Tam birleşme sırasında rahme oradan tüplere ulaşabilen spermlerin vajina dışına dökülmesi diğer ifade ile 'yüzme özelliği' ile yoğunluğu azalmakla birlikte gebe kalınabilmektedir. Bu  durumda  bu tür gebelikler normal gebelik sınıfında değerlendirilir, yani yüksek riskli gebeliklere girmemektedir. Düşük, erken doğum, bebeğin sakat - özürlü olması gibi olasılıklar normal gebeliklerden farklı değildir.

Hamilelik takibi rahat yapılabilir mi?

Sorun ise genelde gebelik izlemlerinde, vajinal ultrasona girememe ve alttan muayene olamama ile kendisini gösterir. Yine de bu tür durumlar tolere edilebilir. Asıl sorun ise vajinal doğumun yapılamamasındadır. Çünkü vajinismus sorunu olan hastalarında çoğunda normal doğum korkuları da bulunmaktadır. Bu nedenle her zaman için sezaryenle doğum ilk aşamada düşünülmelidir.

Hamilelikte vajinismus tedavisi mümkün mü?

Gebeliğin 3. ayından sonra vajinismus sorunu yaşayan veya tesadüf eseri gebe kalmış olan hastalarda vajinismus tedavisi uygulanabilir. Tedaviye başlamak için tek gerekli şart; gebelikte kanama, erken doğum veya düşük gibi risklerin olmamasıdır. Vajinismus tedavisi için en uygun dönemler gebelikte 3. ile 6. aylar arasıdır. Böylelikle hem hamilelik süreci daha da rahat geçer, hem de doğum korkuları da giderilmiş olur. Ayrıca sorunun çözümü de doğum sonrasına ertelenmemiş olur.

Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanıyor?

Hastalar genelde her gün üst üste tedavilerle ortalama 3 günlük bir tedavi süreciyle sorunlarını kalıcı şekilde aşabilmektedirler. Dünyada en sık olarak yapılan vajinismus tedavileri arasında ise davranışçı - bilişsel cinsel terapiler yer almaktadır. Bu terapiler sonucunda sorun bir daha asla tekrarlanmayacaktır. Vajinismus tedavisi sonrası oluşan hamilelik de doğal bir şekilde devam etmektedir.

Vajinismus hastalarında doğum nasıl olmaktadır?

Vajinismus tedavisi gördükten sonra hamile kalan kadınların normal doğum yapmalarında bir sakınca yoktur. Ancak doğum korkuları çok yoğun olanların sezaryen olmaları önerilir.

3 günlük bir vajinismus tedavisi mi, yoksa tüp bebekle gebelik mi?

Vajinismus hastalarının en sık hekime başvurma nedenleri, ilişkiyle bir an önce  çocuk yapma düşünceleridir. Ancak vajinismus sorununu yenmek yerine yalnızca çocuk yapma amaçlı tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama tedavilerine başvuran pek çok çift de vardır. Bu durum özellikle doğu bölgelerimizde daha yaygındır.

Neden cinsel terapi?

Cinsellik evlilik kurumunun önemli yapıtaşlarından birisidir. Vajinismusun günümüzde modern (davranışçı-bilişsel) cinsel terapi yöntemleriyle tedavisi yalnızca 3 gün sürmektedir. En ileri olgularda dahi bu tedavi süreci 4-5 günü geçmemektedir. Ancak (uygulanan protokole bağlı olarak) tüp bebek tedavileri ortalama 20 ile 45 gün arasında sürmektedir. Kullanılan hormonal ilaçların yan etkileri de halen tartışma konusudur. Kaldı ki tüp bebek tedavisi ile gebelik şansı % 40'lardadır. Gebe kalınsa bile cinsel sorun çözülmemiş olacaktır. Hepsi bir arada düşünüldüğünde vajinismus hastalarında cinsel terapi görmek yerine, yalnızca çocuk yapma amaçlı kısırlık tedavilerine başvurmanın yanlışlığı anlaşılacaktır.

Diğer taraftan vajinismus tedavisi sonrasında kadınlar daha doğal bir şekilde hamilelik süreci geçirirler. Erken doğum, düşük yapma, dış gebelik, bebekte anomali (sakatlık) riskleri tüp bebek tedavisi sonrası gebe kalanlara göre çok daha azdır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!