Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hamdi Tanpınar ödülleri sahiplerini buldu

Osmangazi Beldiyesi'nin düzenlediği Hamdi Tanpınar Hikaye Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Hamdi Tanpınar ödülleri sahiplerini buldu


Osmangazi Belediyesi'nin edebiyat dünyasına yeni isimler ve eserler kazandırmak maksadıyla düzenlediği Tanpınar Hikaye Yarışması sonuçlandı. Bu yıl yarışmaya Türkiye'den 67 il, yurt dışından ABD, Hongkong, İsviçre, Danimarka, İsveç, Polonya ve Almanya'dan yoğun katılım oldu. Osmangazi Belediyesi'nin 12 yıldır düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar hikaye yarışmasının bu yıl genel konusu 'Bir rüyadan arta kalan hüzün' olarak belirlendi. Yarışmada hikaye dalında 985 eser değerlendirilirken, Yaşar Bedri Özdemir, 'Rüya Korkusu' isimli eseri ile birinci olarak 7 bin beşyüz liralık ödüle hak kazandı.

İstanbul'dan Özbek, 'Ocak' isimli hikaye ile ikinci olarak 6 bin liralık ödüle layık görülürken, Ankara'dan katılan Murat Şahin Öcal, ise 'Gece Trepezcileri' ile üçüncü olarak 4 bin beşyüz liralık ödülün sahibi oldu. Yarışmada Bursa'dan Mehmet Esen ve İstanbul'dan Belkız Berksoy, mansiyona layık görüldü. Mansiyon ödülü ise, 2 bin beşyüz TL olarak belirlendi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa sınırlarını aşan yarışmaya 985 eserin katıldığını belirterek, "Yarışmamıza Amerika Birleşik Devletleri'nden, Hong Kong'tan, Almanya'dan, Avusturya'dan eserler katıldı. Bu sonuç amacımıza ulaştığımızın göstergesidir. En büyük yükü üstlenen jüri üyelerimize teşekkür ederim. Kültürümüze edebiyatımıza katkı sağlayan, yeni edebiyatçılar yetiştiren, Bursa kütüphanesine ölümsüz eserler kazandıran yarışmamız, bundan sonra da devam edecektir" dedi. Dündar, yarışmaya ilgi gösteren tüm katılımcılara teşekkür ederek, "Bu yarışmanın, yazarlarımıza en büyük ödülü, yazdıkları eserleri, jüride yer alan edebiyatımızın önde gelen isimlerine değerlendirme fırsatı bulmuş olmalarıdır' şeklinde konuştu.

Törende konuşan Jüri Başkanı Hilmi Yavuz, 12 yıldır yarışmayı aralıksız düzenleyen Osmangazi Belediyesi'ne ve Başkan Mustafa Dündar'a teşekkür etti. Yavuz, "Böyle yarışmaları aralıksız sürdürmek kolay değildir. Osmangazi Belediyesi yıllardır bu çalışmayı büyük gayretle sürdürüyor. Başkandan bundan sonra da sürdürüleceğini duymak bizi bahtiyar ediyor. Türkiye'nin 67 ilinden ve yurt dışından katılımların olması, Tanpınar yarışmasının uluslararası bir kimlik kazandığın da bir göstergesidir" şeklinde konuştu.
Her yıl olduğu gibi yarışma sonunda jürini belirlediği 20 eser kitap haline getirilecek. Önümüzdeki günlerde belirlenecek tarihte ödül töreni yapılacak

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!