Hamaney ilk kez konuştu: Aptalca ve yüzeysel

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD'nin çekileceğini açıklamasının ardından, Suudi Arabistan, "petrol arzında oluşabilecek açıkları" kapatmak için işbirliği yapabileceğini açıkladı. İran dini lideri Ayetullah Hamaney, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada Trump'ın konuşmasının 'aptalca ve yüzeysel' olduğunu ifade etti.

Hamaney ilk kez konuştu: Aptalca ve yüzeysel

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasının ana unsurlarından olan İran ile uluslararası toplum arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmadan çekilme vaadini koltuğa oturduktan yaklaşık 15 ay sonra dün gerçekleştirdi. Trump dünyanın beklediği 11 dakikalık konuşmasına İran rejimi için "dünyadaki baş terör destekçisi devlet" sözleriyle başladı.

İranlı milletvekilleri, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesine tepki göstererek, meclisteki oturum sırasında ABD bayrağını ve nükleer anlaşma metnini ateşe verdi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, meclisin sabahki oturumunda bazı milletvekilleri, ABD aleyhinde "Amerika'ya ölüm" diye sloganlar attı.

HAMANEY: APTALCA VE YÜZEYSEL

İran dini lideri Ayetullah Hamaney, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada Trump'ın konuşmasında 10'dan fazla yalan söylediğini öne sürdü. Hameney, Trump'ın konuşmasının 'aptalca ve yüzeysel' olduğunu ifade etti.

İran Lideri Ali Hamaney,  ABD'nin yanı sıra nükleer  anlaşmaya imza atan 3 Avrupa ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya'ya da güvenilmemesi gerektiğini söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararı sonrası  başkent Tahran'da yaptığı ilk açıklamasının devamında Hamaney, Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani'ye hitaben, "Ben daha önce size ABD'ye güvenmemenizi söylemiştim. Yaptırımların kaldırılması için bizzat (Barack) Obama'dan imzalı 'Yaptırımlar  kaldırılmıştır' yazısı alın dedim, olmadı" dedi.

Anlaşmanın geleceğiyle ilgili açıklamalarına devam eden Hamaney,  "ABD'ye güvenmediğim gibi 3 Avrupa ülkesine de (İngiltere, Fransa ve Almanya)  güvenmiyorum. Onlar da yarın bir şekilde verdikleri sözleri yerine getirmeyerek  anlaşmadan çıktıklarını açıklayabilirler." ifadelerini kullandı.

Hamaney, anlaşmanın devamı için Avrupa ülkelerinden İran halkının  çıkarlarını içeren bir tür garanti alınması gerektiğini kaydetti.

Hamaney, konuşmasının başında "ABD Başkanının dün akşamki basit ve  aptalca konuşmasını dinlediniz. 10'dan fazla yalan söyledi. İran rejimi ve  milletini tehdit etti. Ben İran halkı adına sesleniyorum, Sayın Trump yanlış  yapıyorsunuz." ifadelerini kullanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!