Haltercilerin gözü Tokyo'da

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, lisanslı sporcu ve kulüp sayısını artırdıklarını, 12 yıl sonra olimpiyatlarda madalya kazandıklarını belirterek, yavaş yavaş ama sürekli ileriye doğru gittiklerini söyledi.

Haltercilerin gözü Tokyo'da

Türkiye Ferdi Halter Şampiyonası için Niğde'ye gelen Taşpınar, halterin Türkiye'nin en başarılı branşları arasında yer aldığını ifade etti.

Göreve geldiklerinde 32 olan halter yapılan il sayısını 57'ye çıkardıklarına dikkati çeken Taşpınar, "Sporcu ve kulüp sayımızı artırdık. Lisanslı sporcu sayımız bin 400'dü şimdi 3 bin civarında. Kulüp sayımız 80'di şimdi 130'u buldu." dedi.

Taşpınar, kulüp sayısının artmasının güzel olduğunu ancak sporcuya, antrenörüne maaş verebilen kulüplerin olmasının daha önemli olduğunu vurguladı.

Geçmişi başarılarla dolu halterde yeni madalyalar hedeflediklerini dile getiren Taşpınar, "İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda 18 branş arasından en çok madalya alan branş olduk. 15 madalya aldık. Özbekistan'daki dünya şampiyonasında 7 madalya elde ettik. İtalya'da 15-17 yaş grubunda hem erkekler hem de kadınlarda Avrupa şampiyonu olduk takım halinde. Bunlar çok büyük ve gurur verici başarılar." diye konuştu.

Taşpınar, Arjantin'deki gençlik olimpiyatlarında ve Türkmenistan'daki dünya şampiyonasında da madalya beklediklerini ifade etti.

HEDEF OLİMPİYATLAR

Olimpiyatlarda da madalya almanın çok daha zor olduğunu vurgulayan Tamer Taşpınar, şunları kaydetti:

"Türkiye şampiyonaları, milli takım kampları ve uluslararası yarışmalarda kazandıkları tecrübeler neticesinde seçtiğimiz birkaç sporcu var. Onlar bizim gurur kaynağımız. Asıl hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları. Biz 4 yıldır buna hazırlanıyoruz. O hedefe kilitlenmiş vaziyetteyiz. Orada da hem erkekler hem de kadınlarda madalya beklentimiz var. Bir ilke imza attık. 12 yıl olimpiyatlarda halterde madalya alamamıştık. En son Rio'da gümüş madalya aldık. Şimdi olimpiyatlarda varız, Akdeniz Oyunları'nda en çok madalya alan branşız, Avrupa şampiyonasında varız, bunlar kolay olmuyor. Yavaş yavaş ama sürekli ileri gidiyoruz. Bu da bizi motive ediyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!