Hakemler yeni sezona hazır

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) 2018-2019 sezonu öncesinde 2 Ağustos'ta başlayan Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki eğitim semineri bugün sona eriyor. Süper Lig Hakem ve yardımcı hakem semineri bugün medyaya açılırken, akşam saatlerindeki son eğitimlerle hakemlerin seminer kampı sona erecek.

Hakemler yeni sezona hazır

Sapanca'da bir otelde gerçekleşen seminerin medya gününe TFF Başkan Vekili Ali Dürüst, UEFA Türkiye Hakem Konvansiyon Sorumlusu Jorn West Larsen ve UEFA Yardımcı Hakem Eğitmeni Leif Lindberg de katıldı. 

Seminerde Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) hakkında son bilgileri veren MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, "VAR sadece bariz şekilde yanlış olan kararlar için kullanılır. Temennimiz gelecek yıl sonunda, pozitif rakamlarla kamuoyunun önüne çıkabilmek. Dünya Kupası ve İtalya liginde kullanılan VAR sistemi sayesinde hakemler % 95,06 başarı sağladı. VAR devreye girdiği için de bu oran yüzde 99,35'e çıktı. İtalya liginde sarı kartlarda yüzde 14,7 azalma meydana geldi. Aldatmalarda yüzde 43 azalma meydana geldi. Temenni ediyorum 2018-2019 yılının hayırlı uğurlu olmasıdır" dedi. 

VAR'A İTİRAZA KART

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, VAR kullanımında oluşacak itirazlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini de vurgulayarak "VAR sadece bariz şekilde yanlış olan kararlar için kullanılır. Oyuncuların ve antrenörlerin 'VAR' kullanılmasını talep etmesine gerek yok. Çünkü 5 bin 400 saniye orada bulunan VAR odasındaki hakem arkadaşlar, her pozisyonun her saniyesini inceliyor. O nedenle böyle bir talebi ne oyuncunun ne de antrenörün söylemesine gerek yok. Çünkü bunun karşısında bir kartla karşı karşıya kalabilirler. VAR kararına itiraz eden de kart ile cezalandırılabilir" diye konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!