Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran başsavcıya hapis

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, eski Ankara cumhuriyet başsavcı vekili Hüseyin Görüşen, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran başsavcıya hapis

9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Görüşen ile  avukatları katıldı. 

Görüşen, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, 15 Temmuz darbe  girişimine kadar hiçbir soruşturma geçirmediğini ve inceleme yapan müfettişlerden  iyi notlar aldığını savundu. 

Dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasıyla ilgili  beyanların doğru olmadığını ifade eden Görüşen, "MİT sekretaryasını arattım ama  ifadeye çağırmadık. Yerinde olmadığını öğrenince hiçbir işlem yapmadım. Ayrıca  tanık olarak dinlenen İ.O'nun bu konudaki beyanları da doğru değildir." dedi.

Sanık Görüşen, suçsuz olduğunu öne sürerek beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Cem Saklıca, esas hakkındaki mütalaasında, Oslo  sürecine ilişkin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran sanık Görüşen'in,  İstanbul'da görev yapan özel yetkili FETÖ/PDY mensubu savcılarla senkronize  şekilde hareket edip hükümetin politikalarının akamete uğratılması ve kamuoyuna  MİT mensuplarının suç işlediği izlenimini vermeyi amaçladığını kaydetti.

Sanığın çocuğunu da örgütün hakim-savcı çocuklarına yönelik  oluşturduğu öğrenci evlerine gönderdiğini belirten Saklıca, Görüşen'in  FETÖ/PDY'nin ideolojisini ve amaçlarını benimseyerek faaliyetlerde bulunduğunu  bildirdi. Saklıca, özellikle MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması hadisesinin  örgütün amaçlarına hizmet ettiğini belirterek, Görüşen'in cezalandırılmasını  istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Görüşen'e "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası vererek yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine  hükmetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!