Hackerların yeni silahı ses dalgaları!

Siber güvenlik alanındaki bilincin ve ihtiyacın artması sonucunda hackerlar da kendilerini geliştirmek zorunda kaldı. Yeni yöntemler bularak saldırılarını gerçekleştirmek isteyen hackerların yeni silahı ses dalgaları! Ultrasonik ses dalgaları harddisk çökmelerine neden olabiliyor!

Hackerların yeni silahı ses dalgaları!

Ultrasonik ses dalgaları harddisk katili olabiliyor!

Michigan Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen yeni güvenlik açığı, harddiskinize fiziksel zarar verebiliyor! İnsanların duyamayacağı ultrasonik ses dalgaları ile harddiskin yerleşik yazılımının hata vermesine neden oluyor.

Bu saldırı sonucunda harddisk kısa bir süre içerisinde çalışamaz hale gelerek kendini kapatıyor. Harddisk modeline göre özel ses dalgaları ile yapılan bu saldırı 6 ile 130 saniye arasında bir süre içerisinde harddiskin çalışmasını durdurabiliyor.

Saldırının devamında ise harddiskin kalıcı olarak zarar görmesi veya okuma/yazma problemleri yaşadığı görüldü. Kapalı devre kamera sistemlerinin harddisk arızası nedeniyle yeni kayıt yapamaz hale gelmesi, laptoplarda işletim sisteminin başlayamaması, veri kaybı gibi bir çok olumsuz etkisi bulunan bu saldırı, son dönemlerin en ilginç siber saldırı yöntemlerinden birisi olmaya aday.

Şimdilik herhangi bir korunma yöntemi bulunmayan bu ilginç siber saldırıyöntemi sadece HDD'leri etkiliyor. Her ne kadar SSD'leri etkilemiyor olsa da, günümüz depolama ihtiyaçlarının büyük bir kısmının HDD ile karşılanıyor olması nedeniyle bu saldırı hala kullanıcılar için ciddi bir tehdit.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!