Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gürsulu kadınlara meme kanseri anlatıldı

Bursa'nın Gürsu ilçesinde, kadınlara meme kanseri hakkında konferans verildi.

Gürsulu kadınlara meme kanseri anlatıldı

Kanser haftası dolayısıyla Gürsu Belediyesi'nce kadınlara konferans verildi. Gürsu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde görevli Dr. Recep Bölükbaşı'nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, kanserde erken teşhisin önemine işaret edildi. Bölükbaşı, günümüzde hala önemli bir halk sağlığı meselesi olarak gündemdeki yerini koruyan kanser hastalığının ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi. Bölükbaşı, hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan kanser hastalığının Türkiye' de her 100 bin erkeğin 280'inde, kadınlarda ise 172'sinde görüldüğünü, erkeklerde en çok akciğer kanseri, kadınlarda en çok göğüs kanseri görüldüğünü belirtti.
Kanserle mücadelede bilinçlenmenin önemini vurgulayan Bölükbaşı, "Kendi kendine muayene tekniğini öğrenerek rutin kontroller yapılmalı ve doktorun yönlendireceği takvime göre düzenli muayeneler yaptırılmalıdır" dedi.
Gürsu Belediyesi ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) iş birliğiyle 22 Kasım 2011 tarihinde başlayan ücretsiz meme kanseri taramasının devam ettiğini belirten Dr. Recep Bölükbaşı, "Bugüne kadar 950 kadın taramadan geçirildi ve 2 kişiye kanser teşhisi konuldu. 40 yaş üstü kadınlara yönelik yapılan bu taramalara bütün kadınları bekliyoruz. Detaylı bilgi Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden edinilebilir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!