Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gürcü cinayetinde Rus istihbaratı şüphesi

Almanya'nın Berlin kentinde ağustos ayında bir Gürcistan vatandaşının öldürülmesinde Rus istihbaratının parmağı olabileceğine inanan Alman federal savcılar davayı yerel yetkililerden devraldı.

Gürcü cinayetinde Rus istihbaratı şüphesi

İsimsiz bir adliye kaynağının Reuters'e yaptığı açıklamaya göre cinayette yabancı bir istihbarat örgütünün rol aldığına dair delillere ulaşıldı.

Daha önce Çeçenistan'daki Moskova karşıtı direnişçilerle birlikte savaşan Zelimhan Hangoşvili Berlin'de camiye gittiği sırada başından iki kurşunla vurularak öldürülmüştü.

Davayla ilgili federal inceleme başlatılması, eski Rus ajan Sergey Skripal'in İngiltere'de zehirlenmesi ile Moskova ve batılı başkentler arasında başlayan gerilimin daha yükselmesine neden olabilir.

Der Spiegel'in haberine göre cinayetten kısa bir süre sonra gözaltına alınan bir zanlının pasaport numarasından Rus istihbarat servisleriyle bağlantısı olduğu tespit edilmişti.

Savcılar zanlının cinayette kullanıldığı düşünülen silahı Spree nehrine atmaya çalışırken yakalandığını duyurmuştu.

Son gelişmeyle ilgili Rusya'dan bir açıklama gelmedi. Fakat ağustos ayındaki cinayetten sonra Kremlin olayla Rus hükümeti arasında bir bağlantı olduğu iddialarını kategorik olarak reddetmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!