Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Gürcistan'la stratejik müttefik ülkeyiz"

Arınç, ''Gürcistan ile diplomatik ilişkilerimizin kuruluşun 20. yılındayız, hükümetler arasında ilişkilerimiz fevkalade güzeldir''dedi.

''Gürcistan'la stratejik müttefik ülkeyiz''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye ile Gürcistan'ın diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 20. yılı olduğunu belirterek, ''Bugün hükümetler arasında, ilişkilerimiz fevkalade güzeldir'' dedi.
Gürcistan'ın Tiflis kentinde bulunan Arınç ve beraberindeki Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan tarafından Büyükelçilik Rezidansı'nda verilen yemeğe katıldı.
Bakü-Tiflis-Kars demiryolları ve diğer alanlarda yürütülen projelerin Türkiye ile Gürcistan'ı stratejik müttefik iki ülke haline getirdiğini belirten Arınç, ''Bu seyahatimizde de Sayın Başbakan ve diğer yetkililerle de görüşmeler yapacağız. Gündemimizde önemli konular var'' dedi.

Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri'yi ziyaret
Başbakan Gilauri'yi ziyaret eden Arınç  görüşmede, ''Türkiye'den değerli heyetle geliyoruz'' dedi.
Arınç, ''Sayın Başbakanımızın da selamlarını ayrıca iletmek istiyorum. Bildiğiniz gibi İstanbul'da iki ayrı önemli toplantı var. Komşu ülkelerin, bazı ülkelerin devlet başkanları, İstanbul'da toplandı. Sizin de ifade ettiğiniz gibi Türkiye-Gürcistan, iki dost ve komşu ülkedir'' diye konuştu.
Türkiye temsilcilerinin yaptığı her ziyaretin kendileri için son derece önemli olduğunu belirten Gilauri de ''Türkiye, Gürcistan'ın en büyük ticari ortağıdır, Gürcistan'ın en büyük yatırımcısıdır ve Gürcistan'a gelen turistlerin büyük kısmı Türkiye'den geliyor. Bu bağlamda ekonomik açıdan Türkiye, Gürcistan için çok çok önemli olmaktadır. Ziyaretinizin, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin daha da pekişmesine vesile olacağından eminim'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!