Gürcistan'ı karıştıran görüntüler

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bulunan 8 numaralı cezaevinde, mahkûmlara işkence yapıldığına ve tecavüz edildiğine dair görüntüler ortaya çıktı. Mahkûmlara şiddet uygulandığı yönünde uzun zamandır bulunan iddiaları da doğrulayan şaşırtıcı görüntüler, Gürcistan'da 1 Ekim'de yapılacak olan parlamento seçimleri için düzenlenen seçim kampanyalarının en hararetli döneminde ortaya çıktı.

Gürcistan'ı karıştıran görüntüler

Mahkûmlara şiddet uygulandığı yönünde uzun zamandır bulunan iddiaları da doğrulayan şaşırtıcı görüntüler, Gürcistan'da 1 Ekim'de yapılacak olan parlamento seçimleri için düzenlenen seçim kampanyalarının en hararetli döneminde ortaya çıktı.

Uzun zamandır, 8 numaralı hapishanede mahkûmlara işkence edildiğini yıllık raporlarında yazan kamu avukatı Giorgi Tugushi, bu işkenceleri yapanların cezasız kalmasının bu duruma yol açtığını belirtti. Hapishane sistem müdürü Khatuna Kalmakhelidze'nin politik sorumluluğu alması gerektiğini söyleyen Tugushi, videoları izledikten sonra moralinin çok bozulduğunu ifade etti.

Mahkûmlara yapılan insanlık dışı muamelelerin gözler önüne serildiği videoların ortaya çıkması üzerine protesto gösterileri düzenlenerek, bazı üst düzey devlet yetkililerinin istifa etmesi çağrısında bulunuldu. 17 Eylül gecesi spontane gerçekleşen gösterilerin ardından, Tiflis'teki Filarmoni Konser Salonu'nun önünde öğlen vakti tekrar bir araya gelen protestocular, Gürcistan başkentindeki ana yollardan birini de kapatarak, "İşkenceyi durdurun" sloganları attı.

İşkencelere yönelik düzenlene protestolara katılan Manana Abuşeridze, "İşkence yapan hapishane yetkilileri cezalarını çekmelidir" şeklinde konuştu.

Cezaevlerinde mahkûmlara işkence edilmesini kınayan sivil toplum kuruluşları, işlenen suçların acilen soruşturulması yapılarak, sorumlu kişiler hakkında hukuki işlem başlatılmasını talep etti.

Gürcistanlı Genç Avukatlar Birliği Başkanı Tamar Çugoşvili basına yaptığı açıklamada, "Kötü muameleye maruz kalan mahkûmlar, Gürcistan'daki hapishane sisteminin, kamu avukatları ve sivil toplum kuruluşları tarafından uzun yıllardır vurgulanan bir sorunudur ve ortaya çıkan görüntüler de bu sorunu kanıtlar niteliktedir" dedi.

Bu arada, hapishane sisteminin başındaki isim olan Khatuna Kalmakhelidze, önceki gün mahkûmlara işkence edilen görüntülerin yayınlanmasının ardından istifa dilekçesi yazdığını belirtti.

2009 yılının Aralık ayında hapishane sisteminin başına getirilen Kalmakhelidze, hapishanelerde insan haklarının korunması yönündeki çabaların yetersiz kalmış olabileceğini söyleyerek "Bunu kim yapmış olursa olsun, bu konuda çok büyük pişmanlık duyuyorum ve bunun insani ve politik sorumluluğunu üstlenmek istiyorum" dedi.

Gürcistan Başsavcısı Murtaz Zodelava, mahkûmlara yapılan işkencelerin soruşturması kapsamında 10 hapishane yetkilisinin bugün tutuklandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, tutuklanan 3 hapishane yetkilisinin videoya çektikleri işkenceleri, aynı cezaevinde kalan ve Gürcistan'ın Cumhurbaşkanı adayı Bidzina Ivanişvili'nin iş ortaklarından biri olan Tamaz Tamazaşvili'nin isteği üzerine para karşılığı yaptıkları iddiasında bulundu.

Gldani hapishanesinin 8 numaralı cezaevinde, mahkûmların maruz kaldığı insanlık dışı muamelelerin, hapishanelerde "sistematik bir hatanın varlığına" işaret ettiğini ifade eden Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, sistemin büyük ölçüde elden geçirilmesi gerektiğini de söyleyerek bu görevin başına Başbakan Vano Merabişvili'yi getirdiğini belirtti.

Saakaşvili konuya yönelik açıklamalarında, "Bunları yapmalarındaki sebeplerinin ne olduğunu bilmediğim bir grup caninin, aylardır insanlara işkence ederek onları küçük düşürdükleri ve cezasız kaldıkları ortaya çıktı. Bu konudaki soruşturmaların yalnızca birkaç hafta önce başlatılmış olması birçok birimin başarısız olduğuna işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

Bu sırada mahkûmların yakınları da, günlerini 8 numaralı cezaevinin önünde geçirdi. İşkenceleri protesto eden mahkum yakınları, cezaevinin önündeki demir kapıları da zorlayarak içeri girmeye çalıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm full izle, Karagül son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm fragmanı ve özeti izle
Dila Hanım 61. bölüm full izle, Dila Hanım son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Dila Hanım 61. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi 67. bölüm full izle, Huzur Sokağı son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi bitiyor mu? Huzur Sokağı final mi yapıyor? 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm full izle, Medcezir son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 132 Bölüm - Ölüm karşınızda titreyecek Sultanım
Selim'e itaat - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Sultan Süleyman'ın yüreğini dağlayan haber - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Güneşi Beklerken 41. bölüm 2. fragmanı izle 20 Nisan 2014