Gürbüz'ün gözaltı süresi 15 gün uzatıldı

Mısır'da El-Ezher Üniversitesi önündeki gösterilerde gözaltına alınan Türk öğrenci Emre Gürbüz'ün gözaltı süresinin 15 gün uzatıldığı bildirildi.

Gürbüz'ün gözaltı süresi 15 gün uzatıldı

 

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen Çarşamba günü gösteriler sırasında gözaltına alınan Gürbüz, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, güvenlik ve istihbarat birimlerinin hazırladığı araştırma tutanağının henüz gelmemesini gerekçe göstererek, Gürbüz'ün gözaltı süresinin 15 gün uzatılmasına karar verdi.

Savcılık mütalaasında, Gürbüz ile 24 öğrenciye, "Ezher Şeyhliği binasına zarar verme, devlet büyüklerine hakaret etme, yol kesme, trafik akışını bozma ve kamu mallarına zarar verme" suçlamalarının yöneltildiği belirtildi.

Gürbüz'ün, Ezher Üniversitesi'ne bazı evraklarını almak için gittiğini, bir anda gösterilerin ortasında kaldığını ve olaylarla hiçbir ilgisinin bulunmadığını söylediği bildirildi.

Büyükelçilik yetkilileri,  Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın, daha önce Ezher Üniversitesi'nde okuyan Türk öğrencilerin tamamının koruma ve himayesi altında olduğunu açıklayan Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib ile Üniversite Rektörü Prof. Dr. Usame el-Abd'a, geçen Perşembe birer mektup göndererek, hiçbir suçu olmayan ilahiyat fakültesi öğrencisi Gürbüz'ün serbest bırakılması için aracı olmaları talebinde bulunduğunu aktardı.

Botsalı'nın, daha sonra girişimini, ağustos ayında meydana gelen olaylarda gözaltına alınan gazeteci Metin Turan ve tekstil işçisi Reşat Öztürk'ü de kapsayacak şekilde Mısır Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları nezdinde yazılı olarak tekrarladığı belirtildi.

Emre Gürbüz, Ezher Üniversitesi öğrencilerinin, ceza mahkemesi tarafından 12 öğrenciye toplam 17 yıl hapis cezası verilmesini protesto etmek amacıyla Tayyib'in çalışma ofisinin önünde çarşamba günü düzenlenen protesto gösterileri sırasında gözaltına alınmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!