Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Günye Kıbrıs'ın Rus bankaları üzerine etkisi belirsiz

S&P, Güney Kıbrıs'ta yerleşik olmayanların mevduatlarının büyük bölümünü Rusya'dan gelen mevduatlar oluşturduğunu bildirdi.

Günye Kıbrıs'ın Rus bankaları üzerine etkisi belirsiz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Güney Kıbrıs'ta yerleşik olmayanların mevduatlarının büyük bölümünü Rusya'dan gelen mevduatlar oluşturduğunu bildirdi. Güney Kıbrıs'ın artan riskleri, vergi politikasındaki belirsizliklerin ortaya çıkardığı gelişmelerin bu ülkede pozisyonları olan Rus bankaları üzerinde göreceli olara marjinal bir etki yaratmasını beklediklerini ifade eden S&P, bununla birlikte belirsizliklerin devam ettiğine de işaret etti.
   
S&P, Güney Kıbrıs merkezli şirketleri Rusya orjinli kredilerin tutarının 2013 Ocak sonu itibariyle 23 milyar euro olduğunu tahmin ettiklerini vurgularken, en fazla riski olan banka olarak VTB'yi gördüklerini belirtti.

FITCH NEGATİF İZLEMEYE ALDI
Fitch Ratings, Güney Kıbrıs´ın B olan yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını ve B olan kısa vadeli kredinotunu negatif izlemeye aldı. Fitch, Ülke Tavanı notunu ise B olarak teyit etti.

Fitch, kredi notunun negatif izlemeye alınmasının, GüneyKıbrıs bankacılık sisteminin çökmesinden kaynaklı şokun ülke ekonomisine negatif etkiler yaratacağı görüşünü yansıttığını vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!