Güney Kore'de Choi skandalı

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin, resmi görevi olmayan eski dostu Choi Soon-sil'in, önemli devlet işlerine müdahil olmasına göz yumduğu gerekçesiyle hakkında açılacak meclis soruşturması için yarın yapılması planlanan oylama ertelendi.

Güney Kore'de Choi skandalı

Ana muhalefetteki Demokrat Parti, Park'ın görevden alınmasına ilişkin  soruşturma açılması konusundaki önergeyi meclise sunmakta geç kalınca, yarın  yapılması beklenen oylama ileri bir tarihe ertelendi.

Muhalefetteki Halkın Partisi de iktidardaki Saenuri Partisinden daha  fazla milletvekilinin desteğini kazanmak için oylamanın gelecek hafta  yapılmasının daha uygun olacağını açıkladı.

Soruşturmaya bağımsız danışman atandı

Park'ın görevden alınması yönünde meclis soruşturması açılabilmesi  için Ulusal Mecliste üçte iki çoğunluğun onayı gerekiyor.

Devlet Başkanının babasının evi kundaklandı

Görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında bağımsız soruşturma  yapılmasına ilişkin yasa tasarısının geçen hafta onaylanmasının ardından Park,  dün, soruşturmaya başkanlık etmesi için eski bir savcıyı bağımsız danışman olarak  atamıştı.

Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin 1979 yılında öldürülen babası General  Park Chung-hee'nin doğduğu ev bugün kundaklanmış, olayla ilgili bir kişi  gözaltına alınmıştı.

Güney Kore'deki skandal, Park'ın yakın dostu Choi Soon-sil'in, resmi  görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun, devlet  başkanı ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya  zorladığının ortaya çıkmasıyla patlak vermişti.

Park'ın eski müsteşarı Chang Yoon-hoi'in eski eşi olan Choi, kültür ve  spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine  yaklaşık 9 milyon dolargeçirdiği iddiasıyla yargılanıyordu.

Ancak skandalın patlak vermesinin ardından kamuoyunda itibarı azalmış,  vatandaşların artan tepkisi üzerine başkent Seul'de her cumartesi yüz binlerin  katıldığı protesto gösterileri düzenlenmişti.

Park, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin ardından önceki  gün, televizyon kanallarında yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, "Choi  skandalı" ile ilgili bir kez daha özür dileyerek, her şeyi bırakmaya hazır  olduğunu ifade etmişti.

Muhalefet yetkilileri, meclis soruşturması için cuma günü oylama  yapılacağını duyurmuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!