Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Güney Kıbrıs'ta bankacılık sil baştan

Güney Kıbrıs yönetimi, geçtiğimiz gün Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu ile üzerinde uzlaştığı kurtarma planını hayata geçirmek için bankacılık sektörünü sil baştan yapılandırıyor.

Güney Kıbrıs'ta bankacılık sil baştan

 

Plana göre adanın güneyinde sektör daraltılırken sermaye hareketlerinde denetim sıkılaşıyor. Kıbrıslı Rumlar, 10 milyar euroluk kurtarma yardımını alabilmek için Rum hükümetinin verdiği tavizlerden memnun değil. Günlerdir Troyka aleyhinde gösteri düzenleyen halk dün gece de sokaktaydı: 'Bizim en büyük talebimiz bir referanduma gidilmesi, halkın onayı olmaksızın hiçbir karara imza konmamalı. Kıbrıs'ın satılmasına müsaade etmeyeceğiz, çünkü bazıları bu ülkenin finansal olarak tasfiyesini vaat etti.'

Rum lider Nikos Anastasiades'in Brüksel'de imza koyduğu anlaşma uyarınca Güney Kıbrıs'ın en büyük ikinci bankası tasfiye oluyor. 100 bin euro üzerindeki mevduatlardan yüzde 40'a varan vergiler alınacak. Akıbetleri belirsiz yüzlerce sektör çalışanı dün Merkez Bankası önünde anlaşma koşullarını protesto etti: 'Sadece işlerimizi geri istiyoruz, başka birşey değil. Bırakın bankalar işini yapsın'

Yaklaşık iki haftadır kapalı kalan bankalardan ayakta kalanları perşembe günü yeniden hizmet vermeye başlayacak. Fakat mudilerin paralarını kurtarmak için bankalara akın etmesinden endişe ediliyor.

Central Bank of Cyprus sözcüsü Aliki Stylianou yaptığı açıklamada "Önlemlerin draft versiyonu tamamlandı ve öğleden sonra bunları kamu ile paylaşacak bir pozisyonda olacağımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

GÜNEY KIBRIS, SERMAYE KONTROLLERİNE İLİŞKİN TASLAK KARARNAMEYİ HAZIRLADI
Yunanistan'da yayınlanan Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre, Güney Kıbrıs hükümet hazırlanan kararname ile ülkeden agresif nakit kaçışını önlemeye çalışacak. Sermaye kontrolleri 7 gün için yürürlükte kalacak.
    
Güney Kıbrıs hükümetinin yarın açıklaması beklenen kararname ile, Güney Kıbrıs'tan kişi başına 3.000 eıro'nun üzerinde nakit çıkarılamayacak. Tüm kredi kartı işlemlerinde limit aylık 5.000 euro ile sınırlanacak. Bankalardaki vadeli mevduatların vadesinden önceçekilmelerine izin verilmeyecek.
    
Banka müşterileri ödemelerini çek olarak yapabilecek, ancak bu çekleri nakite döndüremeyecekler. Yurtdışında okuyan Güney Kıbrıs vatadaşlarına yapılabilecek para transferi 3 ayda bir 10 bin euro ile sınırlı olacak.
    
Kararnamede yer alacak sermaye kontrolleri, sadce kurtarma anlaşmasında yer alan Bank of Cyprus ve Cyprus Popular Bank'a değil, tüm bankalara uygulanacak

UMUTSUZ RUMLAR BANKALARIN AÇILMASINI BEKLİYOR
Mali krizdeki Güney Kıbrıs yaklaşık iki haftadır kapalı olan bankalarını perşembe günü açmaya hazırlanıyor. Rum yönetiminin en büyük endişesi ise mudilerin paralarını kurtarmak için bankalara akın etmesi. Zira Atina'daki bürolarını açan bu bankalar önünde şimdiden uzun kuyruklar oluşmuş durumda.

Rumlarda ise umutlar tükenmiş:

"Herkes depresyonda. Yarının nelere gebe olduğunu kimse bilmiyor. Tam bir facia."

Güney Kıbrıs bankaları 16 Mart'tan beri kapalı bulunuyor. Rumların elinden gelen tek şey ise beklemek:

"Kimsenin parası kalmadı o yüzden bir yere gitmek bile mümkün değil. Belirsizlikten korkuyorlar. Bankaların yarın (perşembe)
açılıp açılmayacağını bile bilmiyorlar."

Adada yaşayan yabancılar da Rumlar kadar endişeli. Mevduat hesaplarında kesintiye gidilecek olması adada çalışan yabancıların paralarını başka ülkelere kaydırmasına yol açıyor. Bu İngiliz çift adada yaşanan Yunan trajedisinde rol almak istemiyor:

"Ben parama dokunmayacaklarına inanıyorum."

"Ne olabileceğini kestiremiyorum. Ama ne yapabiliriz ki. Keşke (buraya) hiç gelmeseydik."

Rum Kesimi'nde yaklaşık 60 bin İngiliz yaşıyor. Bu nüfusun 3'te birini emekliler oluşturuyor. Tüm birikimlerinin bir anda buharlaşması başlıca endişeleri:

"Burada çok acı hikayeler yaşamış birçok kişi var. Yıllardır güven duyduğumuz bankaların bu hale gelmesi endişe verici ve korkutucu. Artık kimseye güvenemiyorsunuz."

Ruslar da birikimlerinin buharlaşmasından endişelenen diğer bir grup. Düşük vergi uygulaması sayesinde Rum bankalarında Ruslara ait 20 milyar Euro bulunuyor. Eski vergi cennetinden çekilmeleri ise adada çok sıcak bir yazın geçeceğini işaret ediyor...

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!