Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Güney Kıbrıs Euro'dan acilen çıkmalı

Ünlü ekonomist Paul Krugman, Güney Kıbrıs'ın Euro Bölgesi'nde kalmasının ciddi bir ekonomik durgunluk getireceğini söyledi.

Güney Kıbrıs Euro'dan acilen çıkmalı

New York Times köşe yazarı ekonomist Paul Krugman, Güney Kıbrıs için ilginç yorumlarda bulundu. Güney Kıbrıs için Euro Bölgesi'nde kalmanın ciddi bir ekonomik durgunluk anlamına geleceğini belirten Krugman, kendisine yeni bir ihracat kanalı açmak için çabalayan ülkeyi uzun yıllar boyunca etkileyeceğini söyledi.
'İHRACATI CANLANABİLİR'

Paul Krugman, Euro Bölgesi'nden bir an önce çıkmanın Güney Kıbrıs'ın para birimin değer kaybetmesine neden olacağını ve bu şekilde yeniden yapılanma sürecinde kendisine avantaj yaratacağını belirtti. Ekonomist, Güney Kıbrıs'ın ticaret profiline bakıldığında, en büyük iki ihracat kalemleri bankacılık ve turizmden bankacılığın tamamen yok olmak üzere olduğunu söyledi.

'EKONOMİ YÜZDE 20 DARALIR'

Bankacılık sektörünün yok olmasının Güney Kıbrıs için çöküşün başlangıcı anlamına geleceğine işaret eden Krugman, Troyka'nın istediği kemer sıkma önlemleriyle Rum ekonomisinde yüzde 20'lik bir daralma görülmesinin şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!