Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Güneş'in 400 katına eşdeğer

Yeni ESO gözlemleri şu ana kadarki en güçlü kuasar madde çıkışını ortaya çıkardı. Enerjisini karadelikten alan gökada merkezini temsil eden kuasarın bir yılda püskürttüğü kozmik maddenin kütlesi, Güneş'in 400 katına eşdeğer.

Güneş'in 400 katına eşdeğer

 

Gökbilimciler ESO'nun (Avupa Güney Gözlemevi) Çok Büyük Teleskopu'nu (VLT) kullanarak, şimdiye kadar gözlenenlerden en az beş kat daha güçlü madde çıkışı gösteren bir kuasar keşfetti.

Kuasarlar, süper kütleli karadeliklerden gücünü alan, son derece parlak gökada merkezleridir. Bunların pek çoğu muazzam miktarlarda maddeyi bulundukları gökadaya püskürtürler ve bu madde çıkışları gökadaların evriminde anahtar bir rol oynar. Şimdiye kadar gözlenen kuasar madde çıkışları ise kuramcılar tarafından öngörüldüğü kadar güçlü değildi.

Kuasarlar, uzak gökadaların büyük karadeliklerden gücünü alan çok parlak merkezler olarak da tanımlanıyor. Yeni çalışma, bu enerjik kaynaklardan biri olan SDSS J1106+1939'un, ESO'nun Şili'deki Paranal Gözlemevi'nde bulunan VLT üzerindeki X-shooter cihazı kullanılarak gerçekleştirilen detaylı incelemesini kapsıyor.

Her ne kadar karadelikler, çevrelerindeki maddeyi çekmeleriyle ünlenmiş olsalar da; pek çok kuasar çevresindeki maddenin bir kısmını ivmelendirip dışarı doğru yüksek hızlarla fırlatan bir kozmik yapıya sahip.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!