Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gündem "Akkuyu Santrali"

RUSYA Federasyonu Hükümeti ile Türkiye arasında Mersin Akkuyu Sahası'nda kurulacak bir Nükleer Güç Santrali (NGS) tesisinin işletimine dair imzalanan işbirliği anlaşmasından sonra Ankara'da sempozyum gerçekleştirildi.

Gündem ''Akkuyu Santrali''

 Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde düzenlenen sempozyumda, santralin durumu enine boyuna tartışıldı. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, barkovizyon eşliğinde ana başlıklar halinde gerçekleştirdiği sunumla anlattı.

9 ŞİDDETİNE DAYANIKLI OLACAK

Rauf Kasumov, kurulacak santralin dış etkenlere karşı nükleer ve radyasyon güvenliğinin sağlanması açısından değerlendirdi. Kasumov, "Akkuyu NGS maksimum 9 şiddetindeki depreme dayanıklılık gösterecektir. Terör olayları, uçak çarpması ve dış patlamalara karşı güvenliğin en üst seviyede olduğu bir NGS yapmayı planlıyoruz" dedi. Kasumov Akkuyu NGS'nin olası bütün fırtınalar, tsunami, kar ve buz yüküne de dayanıklılık göstereceğini belirterek, Rusya'da halen işletmede olan nükleer santrallerin geliştirilmiş modeli olduğunu, Fukushima'daki santral kazasından sonra uyulması gereken tüm gerekler ve kriterleri karşılayacak şekilde tasarlandığını belirtti. Şirket, Akkuyu NGS'nin derinlemesine güvenlik prensibine göre yapacağını vurguladı.

ŞEFFAFLIK PRENSİBİ

Akkuyu NGS A.Ş'nin çevre ve güvenlik sorumluluklarını üstlenmesi açısından edinmiş olduğu prensipleri de sıralayan Kasumov, Şeffaflık prensibinin önemine vurgu yaptı. Kasumov, "Çevre ile ilgili bilgilerin açık ve erişilebilir olması, Akkuyu NGS A.Ş yönetimi ve uzmanlarının Türkiye'deki sivil toplum örgütlerini ve halkı bilgilendirme çalışmalarının yürütülmesi, Şeffaflık Prensibi'nin ana maddesini oluşturuyor. Ayrıca çevre-güvenlik politikasına ilişkin şirketin belirlediği prensiplerin bazı önemli maddeleri ise öncelikli eylemler prensibi. İnsan ve çevreye karşı tehlike teşkil edecek olan ekolojik olayların önlenmesine yönelik sistemler olup, üretimde ileri teknoloji, çevre koruma usul ve yöntemlerin kullanımı. Ayrıca çevre yönetimi sisteminin uygulanması sayesinde yüksek düzeyde nükleer, radyasyon ve çevre güvenliğinin sağlanmasına yönelik eylemler sisteminin de (eylem prensibi) olduğu şeklinde" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!