Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Günay'dan First Lady'ye 'Köşk' çağrısı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Köşk, son zamanlarda gerçekten Cumhurbaşkanına, Türkiye Cumhuriyeti'nin engin tarihine daha yakışır bir hale gelmeye başlamıştı. Bir kırıklık yaşamasın temenni ederim. Bence bu çalışmaların aralıksız sürmesi lazım" dedi.

Günay'dan First Lady'ye 'Köşk' çağrısı

Günay, Bakanlığının hizmet içi eğitim programları çerçevesinde düzenlenen "İl Kültür ve Turizm Müdürleri Toplantısı"na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Günay, toplantının ardından gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün 'Pembe Köşk'ün restorasyonu konusunda yapılan eleştirilerden incindiğine ve Köşkü yaptırmayacağına' yönelik sözlerine ilişkin" soruyu yanıtladı.

Hayrünnisa Gül ile doğrudan konuşmadan bu konuda bir şey söylemek için kendisini hak sahibi görmediğini belirten Günay, ancak Hayrünnisa Gül'ün Köşk'ü, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne yakışır şekilde düzenleme konusunda özel bir gayreti ve bu konuda uzmanlarla özel çalışmaları olduğunu bildiğini söyledi.

"BİR KIRIKLIK YAŞAMASIN TEMENNİ EDERİM"

Hayrünnisa Gül ile çalışanların çok mutlu olduklarını belirten Günay, şöyle devam etti:
"Çünkü Köşk geçmiş yıllarda, önceki Cumhurbaşkanlarımızın belki yeteri kadar köşke ayıracak zamanları yoktu ya da ölçüleri farklıydı, gerçekten bakımsızdı. Köşkü Bakan sıfatımla ilk defa ziyaret ettiğimde girişteki insan boyunun altındaki küçücük, ne olduğu belli olmayan heykel taklitlerinden başlayarak birçok eşyanın, objenin, arkasında derin bir tarih olan genç Cumhuriyet'in Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün olması gereken düzenlemesinin altında olduğunu görmüştüm. Şimdi onu aşmak konusunda bir gayret içinde. Ben Hanımefendi'nin çalışmalarına çok büyük bir saygı duyuyorum. Uzmanlarla çalışıyor ayrıca. Hiçbirimiz kendi aklımıza göre işler de yapmıyoruz. Bu çalışmaları sürdürmesi lazım. Bir kırıklık yaşamasın temenni ederim.

Sanıyorum bugünlerde Anadolu'da, Karadeniz'de okuma kampanyasıyla ilgili bir çalışma içinde. Bugün Köşk'e çıkacağım. Bu konuda bilgi herhalde alamam. Ama ilk fırsatta ziyaret edip, kendisiyle burukluk yaratan nedenler nelerdir, bizim aşabileceğimiz, düzeltebileceğimiz, yapabileceğimiz bir katkı var mı, bunu sormak isterim. Ama Köşk, son zamanlarda gerçekten cumhurbaşkanına daha yakışır, Türkiye Cumhuriyeti'nin engin tarihine daha yakışır bir hale gelmeye başlamıştı. Bence bu çalışmaların aralıksız sürmesi lazım."

"ENGİN TARİHE YAKIŞIR MEKANLARDA KABULLER YAPILMASI ÖNEMLİ"

Türkiye'nin başka yerlerinde de Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın, Türkiye'nin engin tarihine yakışır mekanlarda kabuller yapmasını çok önemsediğini ifade eden Günay, "Bazen bir otelde kabul yapmak durumunda kalıyor Cumhurbaşkanımız ya da Başbakanımız, bunlar Türkiye gibi köklü tarihi olan bir devlete bence çok uygun değil" diye konuştu.

Bu çerçevede kendilerinin de İstanbul Yıldız'da bir kabul, karşılama merkezi yapmaya çalıştıklarını anlatan Bakan Günay, şunları kaydetti:
"Biz çok güçlü bir devletiz, çok güçlü bir toplumuz. Cumhuriyetimiz 90. yılına giriyor, ama bizim arkamızda, mirasçısı olduğumuz çok engin bir tarih var. Bu topraklardaki, geçmişteki bütün devletlerin, bütün imparatorlukların mirasçısıyız. Bu çerçevede tarihteki en önemli imparatorlukların da bir anlamda mirasçısı ve devamıyız. Buna uygun bir vakar içinde yaşadığımız ve kullandığımız mekanların olması gerekiyor. Tabii bunları yaparken Türkiye'nin toplam yaşama kalitesini, halkın bütün yaşama seviyesini de yukarıya çekmekte aynı özeni göstermeye çalışarak."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!