Gümrük ve Ticaret Bakanlığı o iddiayı yalanladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir gazetenin, "Gümrük Kapısına PKK bayrağı asıldığına ilişkin tutanak Ankara'da istenmiş" şeklinde yer alan habere ilişkin, "Esendere Gümrük Kapısı'nda Türk bayrağının indirilip, yerine sözde PKK bayrağının asıldığı iddiası tamamen gerçek dışıdır" açıklamasında bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı o iddiayı yalanladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, birg azetenin 29 Ağustos 2013 tarihli nüshasının 1'inci ve 14'üncü sayfasında "Gümrük Kapısına PKK bayrağı asıldığına ilişkin tutanak Ankara'da istenmiş" şeklinde yer alan habere ilişkin bir açıklama yaptı. Gazetenin 29.08.2013 tarihli nüshasında yer alan haberde, gerçekle ilgisi olmayan, kamuoyunu yanlış yönlendiren, kurumları ve kişileri töhmet altında bırakan, gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmayan ifadelerin yer aldığının belirtildiği açıklamada, "Habere konu olan olay daha önce de aynı gazetede yer almış ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına olayın cereyan şekli ile ilgili açıklama yapılmıştı. Ne yazıktır ki aradan çok zaman geçmeden aynı gazete tarafından aynı iddialar gündeme getirilerek bir tekrar haber yapılmıştır. Birbirinin aynısı olan haberi kamuoyunun önüne tekrar getirmeyi hangi ahlaki, vicdanı ve mesleki değerlere sığınılarak yapıldığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Kişi ve kurumları karalamak kastının açıkça gözler önüne serildiği bu haberi "iftira at izi kalsın" anlayışınızın bir sonucu olarak görüyoruz" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada habere ilişkin iddialara ise şöyle cevap verildi:

"Esendere Gümrük Kapısı'nda Türk Bayrağının indirilip, yerine sözde PKK bayrağının asıldığı iddiası tamamen gerçek dışıdır. Olay, PKK'nın eylemleri sırasında bir vatandaşımızın bayrağımızı korumak amacıyla yerinden alıp orada görevli bir memura teslim etmesidir. Haberde iddia edildiği gibi ne eski tarihli bir tutanak iptal edilmiştir ne de konuyla ilgili olarak tutanağın değiştirilmesi yönünde haberde ismi geçen kişiye baskı yapılmıştır.

Haberde yer alan Hakkari Gümrük Eski Başmüdürü Şükrü Ünlüoğlu, iddia edildiği gibi hazırlanan tutanağı değiştirmeyi reddettiği için başmüdürlükten alınmamış, 08 Haziran 2011 tarih ve 27985 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 640 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 3. Maddesinin 1. Fıkrası kapsamında tüm mülga Gümrük ve Muhafaza Başmüdürleri yeni ihdas edilen Bakanlık Müşaviri kadrolarına kendiliğinden atanmıştır. Yine haberde yer alan Ünlüoğlu'nun küfürlü saldırıya uğradığı iddiası da tamamen gerçeğe aykırı olup, iftiradan başka bir şey değildir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!