Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gülistan Doku'yu arama çalışmaları yeniden başladı

Tunceli'de 5 Ocak'ta kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü'nde yeniden arama çalışması başlatıldı. AFAD, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, emniyet ve JÖAK personelinin katıldığı arama çalışmalarında su altı arama robotları da kullanılıyor.

Gülistan Doku'yu arama çalışmaları yeniden başladı

Tunceli'de 5 Ocak'ta kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun Gülistan Doku'nun bulunması amacıyla Tunceli Valiliği koordinesinde bugün başlatılan arama çalışmalarına Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığından 8 personel, 14 dalgıç ve 11 su üstü kurtarma personeli, Deniz kuvvetleri Komutanlığından 5 kişi, Emniyet Genel Müdürlüğü su altı arama kurtarma biriminden 4 ve Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'ndan (JÖAK) 3 personel katılıyor.

Teknik ekiplere, ilde görevli AFAD, emniyet ve jandarma personeli de destek veriyor.

Baraj gölünün tamamında sürdürülen arama çalışmalarında, 8 bot, 3 su altı arama robotu ve bir taramalı sonar cihazı kullanılıyor.

ABLA DOKU: AİLE OALARAK BU OLAYIN ARTIK ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, 58 gün sonra kardeşi için başlatılan arama çalışmalarını değerlendirdi. Kardeşinin kaybolmasına ilişkin etkin bir soruşturmanın yapılmasını talep eden Aygül Doku, şunları söyledi:

"Biz İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'dan şunu talep etmiştik, adil ve etkin bir araştırmanın karada yürütülmesini, Gülistan'ın arkadaşı Z.A. ve ailesinin sorgulanmasını istemiştik. Sayın valimizle yaptığımız görüşmede bu ihtimalin üzerinde durulduğunu, bu ihtimalin tekrar değerlendirileceğini söyledi. Biz ilk günden beridir diyoruz kızımız intihar etmedi. Kaybolmadan bir gün önce Gülistan'la görüştüm bana dedi ki 'YKS kitaplarını getir üniversiteye hazırlanacağım.' Anneme ve yeğenlerine hediye almış eve gelecek ve 4 Ocak gecesi de işe girmiş. Böyle bir kız durup dururken neden gidip intihar etsin? Bugün eğer Gülistan, sudan çıkarsa ben Gülistan'ın intihar ettiğine yine inanmam. Katil Gülistan'ı alıp atmıştır, şunu demiştir, 9 ay geçti o bedenin üzerinden delil ve iz kalmamıştır diye düşünüyorum. 227 gün boyunca o kız o suda çıkmadı. O suda olsaydı şimdiye kadar çıkmıştı. Biz aile olarak bu olayın artık çözülmesini istiyoruz, gerçekten perişan olduk. Katil Gülistanı tekrar o suya atmamışsa, 10 gün, 20 gün veya 30 gün Gülistan tekrar suda arandı ve sonucunda Gülistan yok denilirse biz kendimizi nasıl hissedelim. Biz bu süreçten gerçekten yorulduk. Sayın valime de dedim, madem Gülistan sudaysa neden bu çalışmalar bir bitiyor, sonra tekrar başlıyor. O zaman sonuna kadar aransın, kızımız verilsin, biz de evimize gidelim. Sayın valim dedi 'biz teknik olarak tekrar başlattık, robotlarla, dalgıçlarla geniş kapsamlı bir arama yapacağız, içimizde en ufak bir şüphe kalmasın. Bir de biz sayın bakanımızla da görüşmüştük Cumhurbaşkanı ile bir görüşme talebimiz vardı, o görüşme talebimizi bekliyoruz. Ben istiyorum ki evinde kız çocuğu olan herkes Gülistan'a sahip çıksın. 21 yaşında bir kadın yok ve tek hayali öğretmen olmaktı. Ben adalete ve hukuka inanan biriyim, benim ve ailemin adalete ve hukuka olan inancımızın zedelenmesini istemiyorum. Biz bu olayın çözümlenip bize ve kızımıza bu süreci yaşatanların ceza almasını istiyoruz."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Tunceli'de üniversite okuyan kızları Gülistan Doku'dan 5 Ocak'ta haber alamayan ailesi, memleketleri Diyarbakır'dan gelerek 6 Ocak'ta emniyete kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Genç kızın arkadaşlarıyla görüşen ve cep telefonu sinyallerini izleyen ekipler çalışma başlatmıştı.

Baraj gölünde arama yapan ekiplerce 187 gün süreyle su altı ve üstünde sürdürülen çalışmalardan sonuç alınamamıştı.

ARAMALARA 18 AĞUSTOS'TA SON VERİLMİŞTİ

Ailenin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinin ardından Uzunçayır Baraj Gölü'nün kısmen boşaltılması kararı verilerek su altı arama çalışmalarına 6 Ağustos'ta 17 ekip ile yeniden başlanmış ve 13 gün süren yoğun aramalardan sonuç alınamaması üzerine aramalara 18 Ağustos'ta son verilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!