Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gül Türkmenistan'a gitti

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un resmi davetlisi olarak bu gün İstanbul'dan Aşkabat'a gitti.

Gül Türkmenistan'a gitti

THY'den kiralanan Airbus A 300 tipi Trabzon adlı uçakla beraberinde Sanayi Bakanı Nihat Ergun ile 130 kişilik iş adamı ve gazeteciden oluşan bir heyetle saat 15.00'de Türkmenistan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'ı 1991 yılında ilan ettikleri bağımsızlığı ilk tanıyan ve ilk büyükelçilik açan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Abdullah Gül, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Türkiye Türkmenistan'ı 1991'de ilan ettiği bağımsızlığı ilk tanıyan ve Aşkabat'ta ilk büyükelçilik açan ülkedir. İki halk arasındaki asırlar öncesine uzanan kadim dostluk ve kardeşlik bağlarından beslenen bir ilişki vardır. Son 5 yıl içinde çeşitli vesilelerle biz Türklenistan'ı 4 kez, Devlet Başkanı Berdimuhammedov da Türkiye'yi 5 kez ziyaret etti. Bu 10. buluşmamız olacak. Türkiye'nin Asya'daki başlıca ortaklarından olan Türkmenistan'ın'ın, özellikle son yıllarda gösterdiği ekonomik performans, sağladığı siyasi istikrardan beslenen dikkat çekici kalkınma hamleleri, avantajlı coğrafi konumu ve izlediği 'aktif tarafsızlık' politikası ile gerek bölgesindeki, gerek uluslararası toplum nezdindeki muteber konumunu kuvvetlendirdiği dikkati çekmektedir. "

DEVLET NİŞAN VE FAHRİ DOKTORA ALACAK

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan ziyareti sırasında Devlet Başkanı Berdimuhammedov tarafından Türkmenistan Devlet Nişanı tevcih edileceğini, ayrıca Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü tarafından fahri doktora verileceğini açıkladı. Gül ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğinin daha da derinleştirilmesi hedefi doğrultusunda çok sayıda anlaşmanın imzalanmasının planlandığını da belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Atatürk Havalimanı'ndan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve diğer ilgililer yolcu etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!