Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

GS FB derbisi için spor yazarları ne dedi?

Spor camiasının önde gelen isimleri Galatasaray-Fenerbahçe derbisini değerlendirdi.

GS FB derbisi için spor yazarları ne dedi?

Erman Toroğlu (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
Galatasaray bu maçı hak etti ve kazandı. Orta alanı Fenerbahçe daha iyi kullandı. Ama Fenerbahçe de bir oyuncu yoktu. Veya o oyuncunun ayarında veya onun çakması bile olsa idareyi ele alabilecek bir oyuncu yoktu. Yani Alex yoktu...
Hakeme gelince... Meriles'in gördüğü ikinci sarı kart son derece doğru. Ama sonra neler yaptı? Merak ediyorum

Hakan Ünsal (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
Geçen seneki performanslarından, etkilerinden ve kalitelerinden uzak iki takımın maçında oyunda o oranda zevksiz ve yavan oldu. Fenerbahçe Alex ve Emre gibi oyunu ve sonucu belirleyen iki oyuncudan yoksun olunca doğal olarak kendi sahasında kalan, rakip alanda pozisyon üretmekte zorlanan bir takım haline geldi. Galatasaray ise geçen sene şampiyon yapan oyuncularındaki performans düşüşü sebebiyle o bilinen çabuk, etkili ve üretken oyununu oynamadı.

Altan Tanrıkulu (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
Yaklaşık bir ay önce bu satırlarda, "Fenerbahçe bu şekilde oynarsa Arena'da tarihi fark yiyebilir" demiştim.. Yanılmışım.. Bu kadar kötü bir Galatasaray beklemiyordum açıkçası.. Oyunu uzun süre Fenerbahçe'ye bırakıp iki duran top golüyle kazandılar derbiyi.. Bu kadar iyi bir Fenerbahçe de beklemiyordum.. Yenik duruma düşmelerine karşın ayak kaldılar... Daha farklı olabilirdi.

Kanat Atkaya (Hürriyet Gazetesi Yazarı)
GALATASARAY derbiye müthiş bir baskıyla başladı. Oyunu Fenerbahçe'nin yarı sahasına yıktı; öyle ki ilk 10 dakika dolmadan dört korner kazanmış, bir topu da direkten dönmüştü. İlk 10 dakika demişken, bugüne kadar ilk 10 dakikasında faul yapılmayan başka derbi var mıdır, istatistiklere hakim olanlar cevaplasın. Galatasaray hem bir derbi zaferi kazandı, hem koltuğunda rahatladı, hem rakibini uzak tuttu, hem de moral buldu. Yani, bir taşla dört kuş vurmuş oldu...

Ercan Saatçi (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
Galatasaray daha temkinliydi. Galatasaray, Avrupa maçları dışında genelde kötü oynuyordu, bu maçta da seyirci avantajına rağmen iyi oynadığı söylenemez. Her iki takımın da galibiyeti hakedecek kadar üstün bir oyun oynamadığı televizyon kayıtlarında mevcuttur...

İlhan Söyler (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
Fenerbahçe'de uzun yıllar oynayan, oynatan bir Alex vardı, Galatasaray'da ise şimdi Selçuk var. Arkadaşlarının ve tribünlerin sevdiği "Sultan Selçuk" İşte o "Sultan Selçuk" dün gecenin ve maçın yıldızıydı. Attığı golle değil, oyunu okumasıyla, bakış açısıyla ve oyunuyla.

Mustafa Çulcu (Merkez Hakem Kurulu Eski Başkanı)
Her iki takım da korkarak oynadı. Hakem de korkarak yönetti. Kimse risk almadı. Orta alanda taktik savaşı içinde bir maç oldu. Fatih Terim Yekta'yı oyuna alıp Melo'yu öne çıkarınca oyun biraz hareketlenir gibi oldu. Hakemin Sezer ve Mehmet Topal'a gösterdiği sarı kartlara katılmıyorum. Gereksiz, korkudan gösterilen kartlardı. Meireles'e ilk sarısı doğru, ikinci sarısı son derece yanlıştı. Haksızca bir ihraç oldu.

Hakan Şükür (Eski milli futbolcu)
Bugün Bekir'in kendi kalesine golü ve Hasan Ali'nin golü öngörülemezdi. Tek öngörülebilen şey Selçuk'un frikiği olur. Derbiye, bu oyuncuların kalitesine yakışmayacak acemilikler var. Derbinin stresi diyelim. Tüm Türkiye'nin konuştuğu bir maçta oynadılar. Bilhassa maçı anlatan en önemli şeyler iki takımın orta sahalarında beş futbolcudan bir tek Selçuk'un ekstra golüyle biten bir maç oldu.

Tümer Metin (Eski milli futbolcu)
Maç öncesi öngörülen, Fenerbahçe'nin orta sahadaki sayısal üstünlüğünün Galatasaray'a üstünlük kuracağını düşünüyorduk ama olmadı. Ama Umut orta sahaya destek verince o üstünlük ortadan kalkmış oldu. Cristian ve Meireles çok kötü oynayınca Fenerbahçe çok etkisiz kaldı. Kenarlardan her iki takım da etkili olamadı. Sıkışan göbek, kenarlarda kör dövüşü. Bu tip derbilerde duran topların ve ya bir oyuncunun ekstra performansının ne kadar önemli olduğunu gördük.

Markus Merk (Eski hakem)
İki takımın kanat oyuncularından da daha fazla şey bekledim. GS-FB maçı dediğin zaman bir takımın dominasyonu çok zor olur. Ama iki takımın da orta sahası çok kompakt oynadı. Bugün bana havalimanında soruldu. Ben de duran topların çok önemli olduğunu söyledim. Açıkçası biraz daha kaliteli oyun ve kenar organizasyonu beklerdim. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!