Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Grip aşısında enjeksiyonlar tarihe gömülecek!

Acı vermeyen bir grip aşısı üzerinde çalışılıyor!

Grip aşısında enjeksiyonlar tarihe gömülecek!

ABD'Lİ bilim adamları, bant şeklinde, deride çözünen küçük mikro iğneler içeren ve herkesin kendi kendine uygulayabileceği acı vermeyen bir grip aşısı üzerinde çalışıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan ilk araştırmalar, deride çözünen mikro iğnelerin deri altına yapılan iğnelerden daha iyi bağışıklık sağladığını ispatladı. Aşı bantları, sadece derinin dış katmanlarına girebilecek boyda yüzlerce iğne içeriyor.

İğnelerin boyutu, aşının acı vermeyen bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Araştırma insanlar sağlık ocağı veya hastaneye gitmeden aşıyı evlerinde kendi başlarına yapabilmelerini sağlayacak.

Star'daki habere göre, araştırmanın başkanı Prof. Dr. Mark Prausnitz, 5 yıl sonra piyasaya çıkması planlan bantlı tekniğin çocuklar ve yaşlılar gibi sağlık hassasiyeti olan kitlelere yapılan aşı sayısının artacağını belirterek, "Eğer insanların aşı olmasını kolaylaştırabilirsek grip yüzünden ölümleri azaltabiliriz" dedi.

Mikro iğne uygulamaları 90'lı yılların başından beri çeşitli üniversiteler tarafından geliştirilmeye çalışılıyor. 2010'da Nature Medicine'de yayımlanan bir araştırmada, çözünen mikro iğnelerle aşılanmış farelerin en az enjeksiyonlarla aşılanmış olanlar kadar gribe karşı korunduğunu ortaya çıkmıştı.

HABERTÜRK

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!