Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Grip aşısına talep çok ama ülkemize gelen aşı sayısı az (ÖZEL HABER)

Bursa'da grip aşısına yoğun ilgi var. Yaz aylarının bitmesiyle grip korkusu kapıya dayandı. Uzmanlar grip aşısının koruyuculuğunun yüksek olması sebebiyle aşı olunmasını öneriyor ancak Bursa Eczacılar Odası Başkanı Başkanı Okan Şahin, "Bu yıl ülkemize yalnızca 4 milyon aşı gelecek, bu 4 milyonun 1,5 milyonu sağlık çalışanlarının aşılanması için kullanılacak. Kalan aşı sayısı vatandaşa yetecek miktarda değil, sıkıntılar yaşanacak gibi gözüküyor" dedi.

Grip aşısına talep çok ama ülkemize gelen aşı sayısı az (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Sonbaharın gelmesi akıllara gribi getirirken, bu yıl vatandaşların büyük bölümü grip aşısı olmak için bekliyor. Akıllarda kışı grip olmadan atlatabilir miyim, grip aşısı koronavirüse karşı da korur mu gibi sorular varken, ülkemize gelecek 4 milyon aşının kimlere, hangi öncelikle uygulanacağı merak konusu. Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, "Aşıya yoğun talep var ancak ülkemize gelen aşı miktarı nüfusa oranla olduka az" dedi.

GRİP AŞISI NEDİR?

Bura Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, bu sıralar talebin yoğun olduğu grip aşısının tanımını şöyle yaptı: "Grip aşısı vücuda grip mikrobunun ya da virüsünün azaltılmış dozda verilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü her yıl temmuz ayında gribe en fazla sebebiyet veren virüslerin çeşitlerini açıklar, 4 çeşit virüse karşı koruyuculuğu bulunan aşılar üretilir. Aşı vatandaşlara uygulandıktan sonra vücutta bu virüslere karşı koruyuculuk başlar ve ilerleyen zamanlarda bu virüsle karşılaşan vücudun virüsü yenmesi beklenir."

GRİP AŞISI KORONAVİRÜSE KARŞI KORUR MU?

Grip aşısının koronavirüse karşı herhangi bir koruyuculuğu bulunmadığını ifade eden Okan Şahin, "Koronavirüse karşı herhangi bir koruyuculuğu yok, ancak dolaylı yoldan, aşı yaptırıp gribe yakalanmazsak, risk bakımından çok tehlikeli olan hastanelere yolumuz düşmez ve bulaş ihtimali azalabilir" dedi.

"YALNIZCA 4 MİLYON AŞI GELECEK"

Bu yıl ülkemize gelecek grip aşı miktarının talebi karşılamayacağını ve sıkıntılar yaşayabileceğimizi ifade eden Şahin, "Eskiden Türkiye'ye iki firma grip aşısı getiriyordu ve bu firmaların ikişer aşı çeşidi vardı. Geçtiğimiz yıl ülkemize yalnızca bir firmanın aşısı geldi. Bu sene de yapılan görüşmeler sonucunda yine aynı şekilde olmasını bekliyoruz. Bu yıl ülkemize yaklaşık 4 milyon aşı geleceği söylendi. Nüfusumuz 80-85 milyonken ve yaklaşık 25 milyon kişi kronik hastalığa sahip. Öte yandan 65 yaş üzeri kişilerin de kronik rahatsızlığı olmasa dahi aşılanması öneriliyor, yani bu sayıya bir de bu vatandaşları eklemek gerekir. Ancak ülkemize gelecek aşı sayısı maalesef 4 milyon. Bu 4 milyonun içerisinde Sağlık Bakanlığı'nın sağlık personellerini aşılamak için kullanacağı 1,5 milyon aşı da var. Böyle baktığınızda vatandaşlar için 2,5 milyon civarında aşı kalıyor. Bu noktada tabii ki sıkıntılar yaşanacak gibi gözüküyor. Sağlık Bakanlığı'ndan bununla alakalı diğer firmanın da ülkemize aşı getirmesi için görüşme yapması talebimiz oldu. Türkiye olarak biz 1950 yılında grip aşısı üretiyorduk 1998 yılında aşı üretimi ile ilgili tüm hizmetler sona erdirildi. Grip aşısı aslında devletimizin desteği ve öncülüğüyle ülkemizde rahatlıkla üretilebilir" dedi.

"ZATÜRRE AŞINI DA TEDARİK KISMINDA SIKINTILAR VAR"

Okan Şahin zatürre aşısı ile ilgili olarak, "İki çeşit zatürre aşısı var. Biri aşı-13 diğeri aşı-23. Aşı 13'ü 2009 yılından sonra doğan tüm çocuklarımıza uyguladığımız aşı programında var. Son zamanlarda 65 yaş üzeri ve kronik hastalık sahibi vatandaşlarımıza da, aile hekimleri tarafından uygun görülmesi halinde aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanıyor. Bunun dışında isteyen vatandaşlarımız da önceden eczanelerden bu aşıya ulaşarak, yaptırabiliyorlardı ancak son dönemdeki sıkıntılar sebebiyle aşı-13 de gelmiyor, eczacılar olarak biz de tedarikte sıkıntılar çekiyoruz. Vatandaşlar bizlere taleplerini iletiyor, biz aşı geldiği zaman onlara haber veriyoruz. Bir de aşı-23 var genelde aşı 13'ten 8 hafta ya da 1 sene sonra tekrarlanan farklı bir zatürre aşısı. Diğer aşıdan bir miktar daha farklı. İki aşının da uygulanmasını uzmanlar tavsiye ediyor ancak aşı-23'ün bulunmasında çok daha ciddi sıkıntılar var, diğerini en azından aile hekimleri, aile sağlığı merkezlerinde uygulayabilirken aşı-23'te böyle bir durum yok. Firmadan tedariğinde ciddi sıkıntı var. Bundan iki ay önce depoya Bursa için gelen aşı sayısı 20 adetti. Bursa nüfusuna baktığımızda bu rakamlar çok komik ve ihtiyacı karşılamıyor" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!