Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gözler Çankaya Köşkü'nde

3 gün bekletilen yerel seçim kanunu Gül'e gönderildi

Gözler Çankaya Köşkü'nde

Yerel seçimleri 5 ay öne alan ve referandum eşiğinde kabul edilen teklif, Meclis'te 3 gün bekletildikten sonra dün Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunuldu. Beklenti; veto yönünde

 

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün yerel seçimi 2014 martından 2013'ün ekim ayına çeken Anayasa değişikliğini "referanduma mı götüreceği" yoksa "yeniden görüşülmek üzere veto mu edeceği" tartışılır ken TBMM, cumagününden bu yana beklettiği teklifi 3 günlük aradan sonra dün akşam saatlerinde Gül' e gönderdi. Meclis daha önce acil konularda değişikliği bekletmeden Köşk' e gönderiyordu. Öte yandan "veto " beklenirken, 11 vekilin yurtdışına çıkması yeni fire ihtimalini gündeme getirdi. 9'u AK Parti, 2'si MHP' den 11 mil letvekili, üstün zekâlı çocukların eğitimiyle ilgili 1 haf talığına Almanya, Yeni Zelanda ve Güney Kore 'ye gitti. Teklifin veto edilmesi halinde vekillere "Acil dön" çağrısı yapılacak.

YENİ SEÇİM TARİHİ 17 KASIM

AK Parti, dünkü MYK toplantısında yol haritasını belirledi. AK Parti, MHP ile takvimi yeni baştan işletecek. Daha önce 3 Kasım'ı istediğini belirten CHP'nin kapısı çalınacak ve desteği istenecek. 27 Ekim'in yetişmeme ihtimalini göz önünde bulunduran AK Parti'de öne çıkan yeni tarih 17 Kasım. Ancak Meclis'teki işleyiş ve partilerin tutumuna göre 3 Kasım tarihi de devre dışı bırakılmış değil. 10 Kasım ise Atatürk'ün ölüm yıldönüme denk geldiği için zayıf görünüyor.

Hakan Şükür izin almış

Anayasa değişikliği oylamasına katılmadığı için eleştirilen AK Partili Hakan Şükür, söyleşi için ABD' de olduğunu, grup başkan vekillerine mazeret dilekçesini 10 gün önce verdiğini söyledi. Şükür, hac ziyaretini ise önümüzdeki hafta yapacağını açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Nurettin Canikli de Şükür' ün izinli olarak oylamaya katılmadığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu: Halka gidilmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 82 yaşındaki halk ozanı Hüseyin Çırakman'ı Mamak'taki evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili Anayasa değişikliği konusunda "halka gidilmesi " gerektiğini belirterek, "Halkın oyuna, iradesine, her siyasetçinin kimliği, unvanı, mevkisi ne olursa olsun saygı göstermesi gerekir" dedi. CHP Lideri, kendisine sazını hediye eden Çırakman' ın "Başkanım halka gitmeyen sudan çıkmış balık gibi ölür" sözünü tekrarlayarak, "Ozan doğruyu söylüyor" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!